12°C
Niedziela 24 Czerwca 2018
Imieniny: Danuta, Jan

20180313 4xpapierosy3 Terespol, Dołhobyczów, Sławatycze – przemycali papierosy, stracili samochody.
Funkcjonariusze lubelskiej Izby Administracji Skarbowej pełniący służbę na polsko-białoruskich i polsko-ukraińskich przejściach granicznych codziennie spotykają się z próbami przemytu wyrobów tytoniowych.
Przemytnicy ryzykują nie tylko przepadek kontrabandy i wysoką karę pieniężną, ale także i utratę pojazdu.
Dla funkcjonariuszy z Oddziału Celnego Drogowego w Terespolu szczególnie pracowity był 8 marca br. W tym dniu wykryli oni tylko w 2 samochodach osobowych ponad 1750 paczek papierosów bez znaków polskiej akcyzy.
Najpierw do odprawy celno-skarbowej zgłosił się 26-letni obywatel Białorusi. Kierujący Daewoo Nubira na białoruskich numerach rejestracyjnych zadeklarował przywóz wyrobów akcyzowych zgodnie z obowiązującymi normami. Doświadczeni funkcjonariusze nabrali jednak wątpliwości co do prawdziwości złożonej deklaracji i skierowali pojazd do szczegółowej kontroli. W trakcie rewizji odkryli, że w kole zapasowym, zbiorniku paliwa oraz nadkolu auta ukryto 1081 paczek papierosów „Rothmans”, „LD”, „Mińsk”, „Monte Carlo”. Łączna wartość rynkowa kontrabandy wyniosła około 14,1 tys. zł.
Podejrzany poddał się dobrowolnie odpowiedzialności i wpłacił tytułem kary grzywny kwotę 12 800 zł.
Kilka godzin później funkcjonariusze celno-skarbowi z terespolskiego przejścia granicznego skierowali do szczegółowej kontroli Renault Laguna na białoruskich numerach rejestracyjnych. W trakcie przeszukania samochodu ujawnili w  specjalnie przygotowanych skrytkach w podłodze, progach i desce rozdzielczej pojazdu „trefne” papierosy marki „NZ” i „Mińsk”. Łącznie ze schowków wydobyto 678 paczek o wartości rynkowej ponad 8,8 tys. zł.
Do własności nielegalnych wyrobów akcyzowych przyznała się 27-letnia obywatelka Białorusi. Wobec podejrzanej wszczęto postępowanie karne skarbowe, a przystosowany do przemytu pojazd zajęto jako dowód w sprawie.

Tego samego dnia funkcjonariusze z Oddziału Celnego w Dołhobyczowie poddali wnikliwej kontroli samochód osobowy marki Rover na polskich numerach rejestracyjnych. Pojazdem podróżowali 28-letni obywatel Polski i 66-letni obywatel Ukrainy. W trakcie rewizji okazało się, że samochód posiada ślady przeróbek: m.in. w specjalnie przystosowanym dachu, podłużnicy, progach i  desce rozdzielczej auta ukryto 1491 paczek papierosów bez znaków polskiej akcyzy o rynkowej wartości około 19,4 tys. zł.
Wobec podejrzanych wszczęto sprawę karną skarbową. Zarekwirowano również samochód służący do przemytu.  
Z kolei 9 marca br. funkcjonariusze celno–skarbowi z granicznego przejścia drogowego w Sławatyczach nie uwierzyli zapewnieniom właściciela samochodu osobowego marki Daewoo Nubira, że nie przewozi żadnych artykułów akcyzowych i skierowali pojazd do szczegółowej kontroli. Decyzja o przeszukaniu auta okazała się słuszna. W specjalnie przerobionej podłodze samochodu funkcjonariusze z miejscowego Oddziału Celnego wykryli aż 2010 paczek papierosów „Mińsk”, „NZ” i „Pall Mall” z białoruską akcyzą. Wartość rynkowa zajętych wyrobów tytoniowych wyniosła ponad 26,1 tys. zł.
Do własności towaru przyznał się 36-letni obywatel Białorusi. Wobec podejrzanego wszczęto postępowanie karne skarbowe, a użyty do kontrabandy pojazd zatrzymano jako dowód w sprawie.

Izba Administracji Skarbowej w Lublinie

 

20180313 4xpapierosy6

Dodaj komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach portalu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego. Nim opublikujesz komentarz, zastanów się, czy jest on zgodny z zasadami dobrego wychowania i czy nie narusza dóbr osobistych innych osób. Pamiętaj, że zgodnie z art. 212 k.k. i art. 216 k.k. za przestępstwa zniesławienia i znieważenia grozi kara grzywny, kara ograniczenia lub pozbawienia wolności. Szanujmy się wzajemnie i nie zapominajmy, że internet jest częścią przestrzeni publicznej.


Kod antyspamowy Odśwież

Reklama

Radio

  • Artykuły
  • Komentarze

Reklama