15°C
Czwartek 26 Kwietnia 2018
Imieniny: Klaudiusz, Maria, Marzena

zdj. KAS Funkcjonariusze Krajowej Administracji Skarbowej zatrzymali kilkanaście ton odpadów, które trafiły do Polski z Ukrainy. Docelowo przeznaczony do odzysku towar miał trafić na Litwę.
Ładunek 13 ton odpadów z włókien syntetycznych trafił do Polski z sprawą importera z terenu Wielkopolski. Towar miał być dopuszczony do obrotu w Oddziale Celnym w Chełmie a następnie trafić na Litwę. Załączone do przesyłki dokumenty wzbudziły jednak podejrzenia funkcjonariuszy służby celno-skarbowej. Mundurowi podejrzewali, że mogą mieć do czynienia z nielegalnym przemieszczaniem odpadów. O opinię poprosili Wojewódzkiego Inspektora Ochrony Środowiska. Ten potwierdził że są to odpady z tzw. „listy zielonej”, których przewóz podlega monitorowaniu.
Na podstawie przepisów unijnych przesyłce powinien towarzyszyć dokument informacyjny, który w tym wypadku został wystawiony nieprawidłowo. Dodatkowo zgodnie z przepisami krajowymi odbiorca towaru powinien legitymować się odpowiednim zezwoleniem w zakresie gospodarowania odpadami, które wydaje marszałek województwa. Szkopuł w tym, że w tym przypadku takie zezwolenie nie zostało wydane.
Funkcjonariusze przekazali sprawę do Głównego Inspektora Ochrony Środowiska, który potwierdził zasadność zatrzymania towaru i wszczął z urzędu postępowanie administracyjne w sprawie nielegalnego przywozu odpadów do Polski. Importerowi może grozić bardzo wysoka kara finansowa.

Rzecznik prasowy
Marta Szpakowska

 

zdj. KAS 2

 

Dodaj komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach portalu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego. Nim opublikujesz komentarz, zastanów się, czy jest on zgodny z zasadami dobrego wychowania i czy nie narusza dóbr osobistych innych osób. Pamiętaj, że zgodnie z art. 212 k.k. i art. 216 k.k. za przestępstwa zniesławienia i znieważenia grozi kara grzywny, kara ograniczenia lub pozbawienia wolności. Szanujmy się wzajemnie i nie zapominajmy, że internet jest częścią przestrzeni publicznej.


Kod antyspamowy Odśwież

Reklama

Radio

Reklama