12°C
Niedziela 24 Czerwca 2018
Imieniny: Danuta, Jan

chg Młodzieżowe Centrum Kariery w Rejowcu Fabrycznym rozpoczęło cykl warsztatów z wykorzystaniem symulacyjnej gry edukacyjnej "Chłopska szkoła biznesu”. W dniu 23 listopada b.r. odbyły się między innymi warsztaty z dwiema grupami. Jak już wcześniej wspomniano gra jest prostą symulacją mechanizmów wolnego rynku, na którym można obserwować takie zjawiska jak podaż, popyt, spółka handlowa, cena, koszty produkcji, negocjacje handlowe i wiele innych.
Nawiązuje ona do działalności produkcyjnej i handlowej rzemieślników z tkackiego ośrodka andrychowskiego w XVIII wieku. Każdy gracz wciela się w rolę jednego z andrychowskich rzemieślników: kowala, piekarza lub tkacza, który produkuje i sprzedaje bryki handlowe, chleby lub lniane płótna. Rola gracza jest oznaczana wizytówką – identyfikatorem rzemieślnika zawieszanym na szyi. Celem graczy jest zebranie jak największego majątku liczonego w złotych górskich (waluta gry) dzięki transakcjom z innymi graczami i realizowaniu wypraw handlowych na planszy (mapie Europy).


Chłopska Szkoła Biznesu to gra czasu rzeczywistego. W ciągu rozgrywki gracze równocześnie produkują, handlują między sobą i prowadzą wyprawy handlowe. Rozgrywka opiera się na interakcjach i decyzjach uczestników grających samodzielnie lub w dwuosobowych spółkach handlowych. Sala, w której odbywa się rozgrywka, zamienia się w wielki jarmark. Gracze dyskutują i zawzięcie ze sobą negocjują. Zwycięzcą gry zostaje gracz lub spółka, która zebrała największy majątek.


Obserwując grających zauważa się jak gracze sobie radzą. Jakich niuansów w zasadach się doszukali, jak kombinują. Dlaczego niektórzy nie zauważają oczywistych rzeczy, itp. Gra nie tylko uczy, ale jest świetnym narzędziem pozwalającym integrować grupę, umożliwia bezpośrednie interakcje uczestników rozgrywki i wywołuje u nich silne emocje i zaangażowanie. Ale co najważniejsze – uczy logicznego myślenia i planowania! Podsumowaniem przez uczestników była myśl - ,, bez względu na to, co robisz, myśl”.


Zalety gry to :
wykorzystana na zajęciach pozwala zrealizować cele nowej podstawy programowej,
jest użytecznym narzędziem do wprowadzenia podstawowych pojęć ekonomicznych,
pozwala na uatrakcyjnienie zajęć dla uczniów,
stanowi świetne narzędzie do integracji grupy,
kształtuje postawy przedsiębiorcze wśród graczy,
kreuje pozytywny wizerunek przedsiębiorcy,
fabuła gry może być impulsem do zainteresowania graczy lokalną historią,
uczy prowadzenia negocjacji, podejmowania ryzyka, współpracy w grupie, umiejętności nawiązywania kontaktów handlowych, samodzielności w działaniu,
rozwija kreatywność, innowacyjność w działaniu, chęć podejmowania inicjatyw.

Podczas zajęć z młodzieżą Szkoły Branżowej doradca zawodowy rozdał uczniom zeszyty i poinformował młodzież o możliwości ciekawego wykorzystania otrzymanych zeszytów do uczestnictwa w konkursie organizowanym przez portal dokariery.pl
W najbliższym czasie zaplanowane są kolejne warsztaty z wykorzystaniem gry w ,, Dworku” w Rejowcu Fabrycznym oraz z młodzieżą licealną.
Młodzieżowe Centrum Kariery w Rejowcu Fabrycznym jeszcze raz serdecznie zaprasza Dyrektorów szkół do współpracy, wszystko jest bezpłatne ! Można napisać na adres : Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. lub Tel. 502 032 223


Elżbieta Rorenberg
MCK w Rejowcu Fabrycznym

Dodaj komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach portalu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego. Nim opublikujesz komentarz, zastanów się, czy jest on zgodny z zasadami dobrego wychowania i czy nie narusza dóbr osobistych innych osób. Pamiętaj, że zgodnie z art. 212 k.k. i art. 216 k.k. za przestępstwa zniesławienia i znieważenia grozi kara grzywny, kara ograniczenia lub pozbawienia wolności. Szanujmy się wzajemnie i nie zapominajmy, że internet jest częścią przestrzeni publicznej.


Kod antyspamowy Odśwież

Reklama

Radio

  • Artykuły
  • Komentarze

Reklama