27°C
Poniedziałek 20 Sierpnia 2018
Imieniny: Bernard, Samuela

SC18 5 listopada w kościele pw. świętego Franciszka Ksawerego w Krasnymstawie odbyły się spotkania chóralne „Con Amore”. Wydarzenie stanowiło część realizowanego przez Krasnostawski Dom Kultury projektu „Kultura z Wami!”, dofinansowanego ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu „Dom Kultury+ Inicjatywy lokalne 2017”. Pomysłodawczynią koncertu była Pani Grażyna Majchrowicz.

Tego dnia mieszkańcy Krasnegostawu mogli wysłuchać archidiecezjalnego chóru chłopięco-męskiego Pueri Cantores Lublinenses (Lublin) oraz złożonego z amatorów - zespołu Tarna-Vox (Tarnawatka). Prezentujący się jako pierwszy Tarna-Vox wykonał repertuar złożony z muzyki poważnej, pieśni partyzanckich, legionowych czy nawet afrykańskich. Występ uzupełniono kompozycjami żartobliwymi, skomponowanymi przez Karola Namysłowskiego („Żaby”, „Wśród wiosny”) oraz przebojem Leonarda Cohena „Hallelujah”. Chórem z charyzmą dyrygowała Wiesława Grabek-Woś, czego potwierdzeniem były głośne brawa pomiędzy utworami. „My nie koncertujemy, my modlimy się śpiewem”- zaznaczył przed występem chóru Pueri Cantores Lublinenses jego założyciel i dyrygent ks. mgr Attila Honti. W blisko godzinnym programie zespołu znalazły się dzieła Mozarmta, Gorczyckiego, Pitoniego czy Händla. Cześć z nich została wykonana a capella, w kilku na organach akompaniowała Małgorzata Skwarzyńska.„Jestem wielbicielką muzyki chóralnej. Kościół pw. świętego Franciszka Ksawerego posiada doskonałą akustykę. Pomyślałam, że połączenie walorów plastycznych, bo świątynia jest również unikalna architektonicznie z muzyką chóralną, będzie pięknym przeżyciem dla mieszkańców Krasnegostawu” – powiedziała przed rozpoczęciem spotkań, inicjatorka wydarzenia Grażyna Majchrowicz. Tak też się stało. Krasnostawianie wypełnili kościół niemal do ostatniego miejsca, reagując emocjonalnie na każde wykonanie. Wśród gości znaleźli się Burmistrz Krasnegostawu Hanna Mazurkiewicz i Dyrektor Krasnostawskiego Domu Kultury Damian Kozyrski, którzy wręczyli dyrygentom kwiaty i podziękowania w formie pamiątkowych statuetek.

 

 

 

 

 

Dodaj komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach portalu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego. Nim opublikujesz komentarz, zastanów się, czy jest on zgodny z zasadami dobrego wychowania i czy nie narusza dóbr osobistych innych osób. Pamiętaj, że zgodnie z art. 212 k.k. i art. 216 k.k. za przestępstwa zniesławienia i znieważenia grozi kara grzywny, kara ograniczenia lub pozbawienia wolności. Szanujmy się wzajemnie i nie zapominajmy, że internet jest częścią przestrzeni publicznej.


Kod antyspamowy Odśwież

Reklama

Radio

  • Artykuły
  • Komentarze

Reklama