27°C
Poniedziałek 20 Sierpnia 2018
Imieniny: Bernard, Samuela

DSC00725 Wojsławice to miejscowość o bogatej wielokulturowej historii, w której przeplatały się losy Polaków, Rusinów i Żydów oraz kilku rodów szlacheckich. Różne instytucje i organizacje podejmują różne działania, by zachować pamięć o bogatej przeszłości dawnego miasteczka. Cyklicznie odbywa się Spotkanie Trzech Kultur, Zaduszki Muzyczne, prowadzone są prace remontowe zabytkowych świątyń i rewitalizacyjne na terenie cmentarzy różnych wyznań.
Od ubiegłego roku Gminne Centrum Kultury, Sportu i Turystyki w Wojsławicach prowadzi działania skierowane do młodzieży, które kształtują poczucie tożsamości młodych ludzi z ich małą ojczyzną. W ubiegłym roku odbyły się warsztaty muzyczne z zespołem Flori Pari - muzykami Zamku Wawelskiego w Krakowie, podczas których grupa 30 osób poznała dawne pieśni polskie, ukraińskie i żydowskie. W tym roku, dzięki dofinansowaniu ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu Bardzo Młoda Kultura na lata 2016-2018 realizowano projekt „Wielobarwna historia”. Głównym działaniem były warsztaty graffiti, które prowadził Seweryn Chwała – artysta malarz z Lublina. Podczas pierwszego spotkania, w formie luźnej pogadanki uczestnicy projektu poznali historię street art’u. Przedstawione zostały formy ulicznej sztuki tj. graffiti, mural, wlepka, szablon oraz zaprezentowano narzędzia pracy i sposoby malowania. Przypomnieniem lokalnej historii było spotkanie z Markiem Farfosem, wiceprezesem Fundacji „Ku Przeszłości”. Następnie przystąpiono do działań plastycznych. Wspólnie z młodzieżą ustalona została forma i treść obrazów nawiązujących do symboli wielokulturowości i historii regionu. Po kilku godzinach działań na jednej ze ścian w centrum Wojsławic powstał kolorowy mural oraz drewniany kubik, który prezentowany jest w przestrzeni publicznej na terenie naszej gminy.
- Warsztaty okazały się nie tylko interesującą formą zajęć, nowym doświadczeniem, świetną zabawą dla młodzieży, ale także sposobem na poprawę estetyki otoczenia zabytkowej części Wojsławic. Prezentacja obrazów w przestrzeni publicznej (ich tematyka) pełni funkcję przekaźnika wartości ponadczasowych tj. tolerancja, pamięć, szacunek, a przechodniów uczy odbioru nowej formy sztuki – mówi Sylwia Jasiuk dyrektor GCKSiT w Wojsławicach.
Działaniem dodatkowym w projekcie będzie gra terenowa „Śladami przeszłości gramy w teraźniejszości”, którą pod okiem Agnieszki Jarmuł - lubelskiego trenera tworzą uczennice szkoły w Wojsławicach-Kolonii: Aneta Godlewska, Julia Kołodziejczuk, Katarzyna Luty i Emilia Niewożewska. Karta gry dostępna będzie bezpłatnie w Domu Kultury i Bibliotece w Wojsławicach oraz na stronach internetowych lokalnych instytucji, dzięki czemu każdy w dogodnym dla siebie czasie będzie mógł w nią grać.

 

 

 

 

Dodaj komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach portalu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego. Nim opublikujesz komentarz, zastanów się, czy jest on zgodny z zasadami dobrego wychowania i czy nie narusza dóbr osobistych innych osób. Pamiętaj, że zgodnie z art. 212 k.k. i art. 216 k.k. za przestępstwa zniesławienia i znieważenia grozi kara grzywny, kara ograniczenia lub pozbawienia wolności. Szanujmy się wzajemnie i nie zapominajmy, że internet jest częścią przestrzeni publicznej.


Kod antyspamowy Odśwież

Reklama

Radio

  • Artykuły
  • Komentarze

Reklama