17°C
Wtorek 17 Lipca 2018
Imieniny: Aneta, Bogdan

CSC 3792 „Wojsławice pod gwiazdami” to cykl spotkań Janusza Nicewicza i Grzegorza Sęka, pracowników Młodzieżowego Obserwatorium Astronomicznego z młodzieżą szkolną oraz mieszkańcami naszej gminy, które odbyło się w piątek 6 października 2017r w Domu Kultury w Wojsławicach.
Dzięki pracownikom MOA można było dosłownie dotknąć kosmosu, a mianowicie ponad dwukilogramowego kilogramowego kawałka meteorytu, który spadł na terenie Polski. Astronomowie w ciekawy sposób rozmawiali z nami o kosmosie, tłumaczyli jak powstawały ciała niebieskie, czym się różnią od siebie oraz dlaczego świecą.

Dzięki wielkim puzzlom poznaliśmy bliżej naszego „sąsiada” - Księżyc oraz dowiedzieliśmy się jak wielką rolę pełni on w życiu naszej planety i jak małym obiektem w całym kosmosie jest Ziemia. Na koniec spotkania można było przy pomocy teleskopu zaobserwować plamy na słońcu oraz dowiedzieć się w jaki sposób powstają. Podczas spotkania wieczornego oglądaliśmy księżyc nawet w 120-krotnym powiększeniu oraz wykonywaliśmy jego zdjęcia. Oprócz tego dowiedzieliśmy się jaka jest różnica pomiędzy lunetą a teleskopem oraz jak i czym obserwować gwiazdy.
Spotkanie cieszyło się wielkim zainteresowaniem, zwłaszcza wśród młodzieży. Świadczyła o tym ilość uczestników oraz grad zadawanych pytań.
Wydarzenie „Wojsławice pod gwiazdami” odbyło się w ramach realizacji inicjatyw lokalnych w zadaniu „Rozmawiamy. Działamy. Kulturalnie się rozwijamy!” z programu Dom Kultury+ Inicjatywy lokalne 2017 Narodowego Centrum Kultury. Autorem inicjatywy był Sylwester Nizio.

 

DSC00651

 

 

 

 CSC 3795

Dodaj komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach portalu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego. Nim opublikujesz komentarz, zastanów się, czy jest on zgodny z zasadami dobrego wychowania i czy nie narusza dóbr osobistych innych osób. Pamiętaj, że zgodnie z art. 212 k.k. i art. 216 k.k. za przestępstwa zniesławienia i znieważenia grozi kara grzywny, kara ograniczenia lub pozbawienia wolności. Szanujmy się wzajemnie i nie zapominajmy, że internet jest częścią przestrzeni publicznej.


Kod antyspamowy Odśwież

Reklama

Radio

  • Artykuły
  • Komentarze

Reklama