17°C
Wtorek 17 Lipca 2018
Imieniny: Aneta, Bogdan

DSC 0228 Kopiowanie Stowarzyszenie Rozwój i Odnowa Gminy Wojsławice było realizatorem zadania „Ocalimy od zapomnienia – RAZEM”, dofinasowanego z programu „Lubelskie Lokalnie Mikrodotacje FIO 2”. Głównym celem było uporządkowanie, uwidocznienie i udostępnienie terenu znajdującej się w Turowcu zabytkowej nekropolii – cmentarza unicko-prawosławnego, założonego w I poł. XIX w.


Realizacja inicjatywy była odpowiedzią na zgłaszaną przez mieszkańców gminy Wojsławice potrzebę uporządkowania terenu cmentarza i zadbania o miejsce związane z kultem religijnym, oddania należytego szacunku zmarłym oraz ochrony przed zniszczeniem cennych nagrobków. Z podjętymi działaniami związana była potrzeba podtrzymywania świadomości lokalnego dziedzictwa kulturowego, przekazania młodemu pokoleniu "żywej" lekcji historii i inicjowanie działań ekumenicznych.


Prace porządkowe wykonywane były w lipcu i wrześniu br. Zaangażowani w nie byli mieszkańcy sołectw: Turowiec, Putnowice – Kolonia, Kukawka, Witoldów, mieszkańcy Wojsławic, druhowie OSP w Turowcu, harcerze Drużyny Wojsława z ZHP w Wojsławicach oraz pracownicy Gminnego Centrum kultury, Sportu i Turystyki w Wojsławicach. Remont zachowanych nagrobków prowadzony był przez Towarzystwo Dla Natury i Człowieka, które posiada doświadczenie w tego typu pracach. Początkowo zakładano remont 3 lub 4 nagrobków, natomiast w wyniku prowadzenia prac porządkowych udało wydobyć się wydobyć z ziemi dodatkowo dwa nagrobki oraz odnaleźć miejsca jeszcze dwóch innych grobowców. Najstarszy z widocznych nagrobków to wykonana z piaskowca płyta Tichona Lityńskiego, chłopca zmarłego w 1899r.


Wydarzeniem kończącym projekt było spotkanie ekumeniczne, podczas którego zaprezentowane zostały efekty działań, a cmentarz symbolicznie przekazano pod opiekę lokalnej społeczności. Udział w wydarzeniu finałowym wzięli: Wójt Gminy Wojsławice Henryk Gołębiowski, ks. mitrat Jan Łukaszuk proboszcz Parafii Prawosławnej w Chełmie, ks. Zbigniew Karbowniczek proboszcz Parafii Rzymskokatolickiej w Turowcu, Krzysztof Gorczyca prezes Towarzystwa dla Natury i Człowieka, Elżbieta Łopocka przyboczna drużyny harcerskiej z Wojsławic, Izabela Charczuk i Małgorzata Piróg członkowie Zarządu Stowarzyszenia Rozwój i Odnowa Gminy Wojsławice, Stanisław Szpunar komendant i druhowie OSP w Turowcu, pracownicy Gminnego Centrum Kultury Sportu i Turystyki w Wojsławicach oraz Ludwik Wątroba i osoby zaangażowane w prace porządkowe.

Spotkanie zakończono modlitwą za dusze zmarłych spoczywających na tym cmentarzu.

- Trójkulturowość Wojsławic to nie tylko cykliczne Spotkania Trzech Kultur ale także dbałość o podejmowanie działań na rzecz zachowania pamięci o wielokulturowej przeszłości Wojsławic – mówi – Henryk Gołębiowski – Wójt Gminy Wojsławice, dziękując jednocześnie wszystkim zaangażowanym w realizację projektu.

 

 

 

 

Dodaj komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach portalu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego. Nim opublikujesz komentarz, zastanów się, czy jest on zgodny z zasadami dobrego wychowania i czy nie narusza dóbr osobistych innych osób. Pamiętaj, że zgodnie z art. 212 k.k. i art. 216 k.k. za przestępstwa zniesławienia i znieważenia grozi kara grzywny, kara ograniczenia lub pozbawienia wolności. Szanujmy się wzajemnie i nie zapominajmy, że internet jest częścią przestrzeni publicznej.


Kod antyspamowy Odśwież

Reklama

Radio

  • Artykuły
  • Komentarze

Reklama