15°C
Czwartek 26 Kwietnia 2018
Imieniny: Klaudiusz, Maria, Marzena

DSC 1007 Dnia 8 kwietnia 2017 r. w Krasnostawskim Domu Kultury odbyło się rozstrzygnięcie XVII Powiatowego Konkursu „Palma i Pisanka Wielkanocna”. Na tegoroczny Konkurs wpłynęło w sumie 27 zestawów prac - 9 zestawów prac w kategorii pisanki tradycyjne oraz 18 zestawów w kategorii palmy tradycyjne. Prace oceniła Komisja w składzie: Mateusz Soroka – etnolog z Muzeum Regionalnego w Krasnymstawie, Elżbieta Sobczuk – archeolog z Muzeum Regionalne w Krasnymstawie i Magdalena Wróbel – plastyk z Krasnostawskiego Domu Kultury, która po obejrzeniu postanowiła przyznać następujące nagrody i wyróżnienia w poszczególnych kategoriach:

 

- Kategoria pisanki tradycyjne:
I NAGRODA – Danuta Perestaj - Krasnystaw II NAGRODA – Anna Kwietniewska - Rożki
II NAGRODA – Ewa Czapla - Krasnystaw
III NAGRODA – Janina Boroś - Krasnystaw
WYRÓŻNIENIE – Anna Krzyżanowska – Widniówka
WYRÓŻNIENIE – Sylwia Czapla - Krasnystaw

 

- Kategoria palmy tradycyjne
I NAGRODA – Teresa Bożko - Krasnystaw
II NAGRODA – Anna Raczkowska - Żułów
III NAGRODA – Katarzyna Tokarz – Majdan Surhowski
III NAGRODA – Anna Krzyżanowska - Widniówka
WYRÓŻNIENIE – Maria Oszczepalińska - Czajki
WYRÓŻNIENIE – Władysława Jabłońska – Kolonia Orłów Murowany

 

W uzasadnieniu werdyktu, możemy przeczytać, że Komisja oceniła pisanki wykonane technikami tradycyjnymi zdobione wzorami proweniencji zarówno chrześcijańskiej, jak i przedchrześcijańskiej. W wyborze palm, Komisja kierowała się doborem użytych, naturalnych materiałów oraz estetyką wykonania. Podkreślając wysoki poziom nadesłanych prac, Komisja wyraża radość z rokrocznie powiększającego się grona uczestników konkursu. Komisja zastrzega, że jej werdykt jest suwerenny i absolutnie niepodważalny.
Nagrody finansowe i pamiątkowe dyplomy laureatom wręczyli Hanna Mazurkiewicz Burmistrz Krasnegostawu i Damian Kozyrski Dyrektor Krasnostawskiego Domu Kultury.
Po wręczeniu nagród rozpoczął się Kiermasz Wielkanocny, podczas którego można było kupić tradycyjne palmy, pisanki, stroiki, baranki, koszyczki, serwetki i inne wyroby świąteczne przygotowane przez twórców ludowych.

 

KDK Krasnystaw

 

 

 

 

Dodaj komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach portalu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego. Nim opublikujesz komentarz, zastanów się, czy jest on zgodny z zasadami dobrego wychowania i czy nie narusza dóbr osobistych innych osób. Pamiętaj, że zgodnie z art. 212 k.k. i art. 216 k.k. za przestępstwa zniesławienia i znieważenia grozi kara grzywny, kara ograniczenia lub pozbawienia wolności. Szanujmy się wzajemnie i nie zapominajmy, że internet jest częścią przestrzeni publicznej.


Kod antyspamowy Odśwież

Reklama

Radio

Reklama