27°C
Wtorek 14 Sierpnia 2018
Imieniny: Alfred, Euzebiusz

28164258 1164654460335658 4229212429901302837 o Z okazji Światowego Dnia Mokradeł odbył się w Chełmie III Konkurs „W krainie bagien i moczarów”. Został on zorganizowany przez Ośrodek Edukacyjno-Muzealny Lubelskich Parków Krajobrazowych, Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków oraz Towarzystwa Przyrodniczego „Bocian”. Do konkursu przystąpili uczniowie szkół podstawowych i gimnazjów z terenu czterech powiatów: chełmskiego, włodawskiego, łęczyńskiego oraz tomaszowskiego, a punktacja prowadzona była bez podziału na kategorie wiekowe. Konkurs składał się z testu oraz z rozpoznawania gatunków roślin i zwierząt wodno-błotnych. Młodzież oraz nauczyciele przygotowujący mieli wiele pracy gdyż materiał i poziom wiedzy daleko wykraczał poza ramy programowe szkół podstawowych i gimnazjalnych. Uczestnicy musieli opanować mechanizmy powstawania złóż torfowych, podział i charakterystykę torfowisk w Polsce oraz zagrożenia torfowisk i ich ochronę zawarte w opracowaniu akademickim profesora Iwo Wojciechowskiego „Funkcjonowanie Ekosystemów Torfowiskowych” oraz wszelkie materiały dotyczące Chełmskich Torfowisk Węglanowych.


Laureatami  konkursu zostali:
MIEJSCE 1 – Patrycja Powaga z Zespołu Szkół w Sawinie (uzyskała komplet punktów w teście i bezbłędnie rozpoznała wszystkie gatunki roślin i zwierząt) - opiekun Sławomir Korpysz
MIEJSCE 2 – Oliwia Bochen ze Szkoły Podstawowej w Strachosławiu op. Arkadiusz Stachowicz
MIEJSCE 3 – Alicja Siatka z Młodzieżowego Domu Kultury w Chełmie - op. Sławomir Korpysz
MIEJSCE 4 – Monika Spodniewska z Młodzieżowego Domu Kultury w Chełmie (najmłodszy uczestnik konkursu) - op. Sławomir Korpysz
WYRÓŻNIENIA – Patrycja Wójcik  i Bożena Woźnica  z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Nadrybiu- op. Kazimierz Zakościelny, Beata Gil z Zespołu Szkół w Sawinie - op. Sławomir Korpysz .
Uczestnicy konkursu mieli okazję wysłuchać ciekawego referatu wygłoszonego przez znanego przyrodnika i badacza wodniczki dr. Jarosława Krogulca z Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków pt. „Chełm – Paryż – Dakar – poznajemy świat wędrując z ptakami”.

 

Mariusz Cimek

MDK Chełm

 

Dodaj komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach portalu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego. Nim opublikujesz komentarz, zastanów się, czy jest on zgodny z zasadami dobrego wychowania i czy nie narusza dóbr osobistych innych osób. Pamiętaj, że zgodnie z art. 212 k.k. i art. 216 k.k. za przestępstwa zniesławienia i znieważenia grozi kara grzywny, kara ograniczenia lub pozbawienia wolności. Szanujmy się wzajemnie i nie zapominajmy, że internet jest częścią przestrzeni publicznej.


Kod antyspamowy Odśwież

Reklama

Radio

  • Artykuły
  • Komentarze

Reklama