-16°C
Poniedziałek 19 Lutego 2018
Imieniny: Arnold, Józef, Konrada

rocznik 21 okladka 2 Stowarzyszenie Rocznik Chełmski, Chełmska Biblioteka Publiczna im. M. P. Orsetti, Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Chełmie zapraszają na promocję XXI tomu „Rocznika Chełmskiego”. Spotkanie odbędzie się w sali widowiskowej 26 stycznia br. godz.16.00.

„Rocznik” wydany w 2017 roku, podobnie jak w latach ubiegłych, został podzielony na siedem obszernych rozdziałów – Artykuły, Z zagranicy, Człowiek i Środowisko, Materiały, Z żałobnej karty, Recenzje, Kronika. Na 538 stronach zaprezentowało swoje prace 42 autorów z Chełma i regionu, ale także z Lublina i Warszawy oraz naukowcy z Uniwersytetu w Czerniowcach na Ukrainie. Pomiędzy poszczególnymi artykułami zamieszczone zostały zdjęcia z miasta i regionu.
Tom XXI zawiera między innymi materiały dotyczące badań archeologicznych wschodniej części wczesnośredniowiecznej osady przygrodowej w Chełmie, charakterystykę „Chelmer Nachrichten” czasopisma wydawanego w Chełmie przez Niemców w pierwszym okresie okupacji, publikację poświęconą 50-leciu Miejskiego Klubu Sportowego „Cement-Gryf” Chełm, artykuł poświęcony pracy niepodległościowej i tragicznej śmierci Zygmunta Urbańskiego, Jeden z artykułów dotyczy obchodów 50-lecia Szkoły Podstawowej w Rudzie Hucie oraz VII Wojewódzkiego Konkursu Historycznego pn. „Życie, działalność i twórczość Henryka Kamieńskiego”. Tradycyjnie w Roczniku zamieszczona jest Kronika ważniejszych wydarzeń z miasta i regionu w 2016 roku. Jeden z tekstów został poświęcony pośmiertnie dr Marianowi Januszowi Kawałce, poecie, krytykowi literackiemu, tłumaczowi, publicyście i regionaliście, który przez wiele lat współpracował z Rocznikiem Chełmskim.
W czasie promocji odbędzie się uroczystość nadania pięciu osobom tytułu Amicus Annalis Chelmensis.
„Rocznik” będzie dostępny w Chełmskiej Bibliotece Publicznej oraz Chełmskim Ośrodku Informacji Turystycznej.

 

 

Dodaj komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach portalu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego. Nim opublikujesz komentarz, zastanów się, czy jest on zgodny z zasadami dobrego wychowania i czy nie narusza dóbr osobistych innych osób. Pamiętaj, że zgodnie z art. 212 k.k. i art. 216 k.k. za przestępstwa zniesławienia i znieważenia grozi kara grzywny, kara ograniczenia lub pozbawienia wolności. Szanujmy się wzajemnie i nie zapominajmy, że internet jest częścią przestrzeni publicznej.


Kod antyspamowy Odśwież

Reklama

Radio

Reklama