8°C
Piątek 27 Kwietnia 2018
Imieniny: Ludwik, Piotr

bibped Biblioteka Pedagogiczna w Chełmie zaprasza na wystawę „Łączy nas pamięć - 74. rocznica powstania w getcie warszawskim. Ma ona na celu podtrzymywanie pamięci o tych, którzy będąc w sytuacji beznadziejnej postanowili nie zostawiać swojego życia przypadkowi, ale walczyć o jego godność do końca. Na wystawie, oprócz podstawowych informacji o historii getta, można podziwiać prace plastyczne dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 11 w Chełmie, które rysunkiem opowiedziały o tym, „Jak Irena Sendlerowa dzieci z getta ratowała…” Wystawę można oglądać od 10 do 29 kwietnia.

Od lipca 1942 r. nasiliła się eksterminacja Żydów, wielu z nich zostało zabitych lub wywiezionych do obozów zagłady. W getcie zostali głównie mężczyźni w sile wieku pracujący w niemieckich zakładach. Nie mając nic do stracenia, w środowiskach żydowskiej młodzieży narodziła się myśl o zbrojnym wystąpieniu przeciwko niemieckim oprawcom. Gdy 19 kwietnia 1943 r. do getta wkroczyła armia niemiecka, na przeciw nich stanęły zorganizowane oddziały żydowskie pod kierownictwem Mordechaja Anielewicza, Marka Edelmana, Icchaka Cukiermana, Pawła Frenkla, Leona Rodala. Podejmując walkę powstańcy nie mieli nadziei na zwycięstwo. Kierowała nimi chęć odwetu na Niemcach, zadania wrogowi możliwie wysokich strat, a przede wszystkim wybierali godną śmierć z bronią w ręku. Powstanie w getcie warszawskim było największym zbrojnym zrywem Żydów podczas II wojny światowej, a zarazem pierwszym powstaniem miejskim w okupowanej Europie.

Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN już po raz piąty organizuje akcję „Żonkile” upamiętniającą powstanie w getcie warszawskim. Żonkile symbolizują pamięć, szacunek i nadzieję. Związane są z postacią Marka Edelmana, ostatniego przywódcy Żydowskiej Organizacji Bojowej, który w rocznice powstania w getcie warszawskim dostawał te kwiaty od anonimowej osoby. Sam również 19 kwietnia składał pod Pomnikiem Bohaterów Getta bukiet żółtych kwiatów - często były to właśnie żonkile. Akcja Żonkile to ważny projekt społeczno-edukacyjny przypominający o powstaniu w getcie warszawskim.

Dodaj komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach portalu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego. Nim opublikujesz komentarz, zastanów się, czy jest on zgodny z zasadami dobrego wychowania i czy nie narusza dóbr osobistych innych osób. Pamiętaj, że zgodnie z art. 212 k.k. i art. 216 k.k. za przestępstwa zniesławienia i znieważenia grozi kara grzywny, kara ograniczenia lub pozbawienia wolności. Szanujmy się wzajemnie i nie zapominajmy, że internet jest częścią przestrzeni publicznej.


Kod antyspamowy Odśwież

Reklama

Radio

Reklama