27°C
Poniedziałek 20 Sierpnia 2018
Imieniny: Bernard, Samuela

DSC 0431 Rozięcin był jedną z miejscowości naszej gminy, w której w ramach projektu ,,Rozmawiamy. Działamy. Kulturalnie się rozwijamy!’’, dofinansowanego ze środków Narodowego Centrum Kultury realizowana była lokalna inicjatywa kulturalna ,,Rozięcin z kulturą za pan brat”. Podczas intensywnie prowadzonych od połowy sierpnia do końca października działań Stowarzyszenie Grupa Odnowy Wsi Rozięcin oraz Rada Sołecka Wsi Rozięcin, liderem których był Patryk Banachiewcz zrealizowali następujące wydarzenia:
15 sierpnia Festyn Rodzinny, w programie którego były gry i zabawy dla dzieci i dorosłych, warsztaty plastyczne ,,Rozięcin oczami dzieci’’ oraz wspólne ognisko dla uczestników pikniku;
8 warsztatów nauki gry na instrumentach dętych (wrzesień-październik), uczestnikami których byli mieszkańcy gminy Wojsławice.
29 września Święto Pieczonego Ziemniaka, podczas którego odbyły się gry i zabawy dla dzieci, warsztaty kulinarne potraw z ziemniaka oraz warsztaty plastyczne – stworki i pieczątki
z ziemniaka,
3 warsztaty kulinarne (październik), na których rodzice uczyli swoje pociechy przygotowywania tradycyjnych potraw, nie tylko lokalnych, takich jak: pierogi ruskie, pierożki drożdżowe z nadzieniem, placki na sodzie, racuchy, tradycyjny chleb wiejski.
4 warsztaty wokalne (październik), podczas których dzieci z sołectwa Rozięcin uczyły się piosenek o różnej tematyce, a ich efektem jest nowopowstała grupa wokalna „Mirabelki”.
Finał inicjatywy będący podsumowaniem całego projektu odbył się 28 października br. w świetlicy wiejskiej w Rozięcinie. W program wydarzenia finałowego wpisał się: występ uczestników warsztatów wokalnych, występ duetu Urszuli i Marii Rymarskich, występ uczestników warsztatów instrumentalnych, degustacja potraw przygotowywanych podczas warsztatów kulinarnych, występ wokalny Mateusza Szerementa oraz zespołu ,,Czerwona Jarzębina’’.
Głównym celem inicjatywy było nawiązanie do lokalnych tradycji wielopokoleniowego, rodzinnego śpiewania i muzykowania. Przeprowadzona wcześniej na terenie gminy Wojsławice diagnoza społeczna wykazała, szczególnie na terenie tego sołectwa, potrzebę dbania o niematerialne dziedzictwo kulturowe lokalnych społeczności.

 

 

 

 

Dodaj komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach portalu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego. Nim opublikujesz komentarz, zastanów się, czy jest on zgodny z zasadami dobrego wychowania i czy nie narusza dóbr osobistych innych osób. Pamiętaj, że zgodnie z art. 212 k.k. i art. 216 k.k. za przestępstwa zniesławienia i znieważenia grozi kara grzywny, kara ograniczenia lub pozbawienia wolności. Szanujmy się wzajemnie i nie zapominajmy, że internet jest częścią przestrzeni publicznej.


Kod antyspamowy Odśwież

Reklama

Radio

  • Artykuły
  • Komentarze

Reklama