0°C
Wtorek 23 Stycznia 2018
Imieniny: Ildefons, Rajmund

Image00004 3 września nad Zalewem Żółtańce odbyły się Uroczystości Dożynkowe Gminy Chełm. Rozpoczęły się tradycyjnym korowodem wieńców dożynkowych, który poprowadzili Starostowie Dożynek Małgorzata Oleksiejuk oraz Wojciech Pajer, w asyście kapeli oraz dzieci i młodzieży z Zespołu Pieśni Tańca Gminy Chełm „Uherzacy”. Starostowie przekazali wójtowi Wiesławowi Kociubie chleb dożynkowy, z prośbą o mądre i sprawiedliwie jego dzielenie. Następnie odbyła się Msza Święta dziękczynna w intencji rolników i tegorocznych plonów, którą koncelebrowali ks. kan. Mirosław Bończoszek – proboszcz Parafii p.w. Świętej Rodziny w Chełmie oraz ks. kan. Marek Żyszkiewicz - proboszcz Parafii p.w. Chrystusa Pana Zbawiciela w Podgórzu.
W części oficjalnej wójt Wiesław Kociuba, przywitał przybyłych gości, wszystkich mieszkańców, rolników, sołtysów, dyrektorów jednostek organizacyjnych, dyrektorów szkół, przedsiębiorców, właścicieli miejscowych firm oraz sponsorów, radnych powiatowych oraz radnych gminy Chełm, na czele z przewodniczącym rady Arturem Kubackim, przedstawicieli mediów, strażaków Ochotniczych Straży Pożarnych, koła gospodyń wiejskich, stowarzyszenia, seniorów i kombatantów. Wśród gości obecnych na uroczystości byli m.in. Krzysztof Grabczuk - wicemarszałek Województwa Lubelskiego, Ewa Panasiuk – radna Sejmiku Województwa Lubelskiego, Roman Kandziora – Wójt Gminy Kamień, Marek Słupczyński – sekretarz Gminy Ruda- Huta, bryg. Zbigniew Raźniewski - komendant Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Chełmie, Mateusz Kliszcz – specjalista służby leśnej Nadleśnictwa Chełm oraz Agata Grula – dyrektor Wydziału Środowiska i Rolnictwa w Lubelskim Urzędzie Wojewódzkim.


Po części oficjalnej na scenie zaprezentowały się zespoły i kapele z gminy i rejonu. Na scenie wystąpili: Zespół Pieśni i Tańca Gminy Chełm Uherzacy, Kabaret „DUNIA” oraz zespół „I To i Owo” z Żółtaniec, Bimber Boys z Chełma i kapela Bokoryna z Żalina. Główną częścią programu był bardzo udany koncert tegorocznej gwiazdy, Wojciecha Gąssowskiego, który zaśpiewał swoje największe hity: „Zielone wzgórza nad Soliną”, „Gdzie się podziały tamte prywatki” oraz „M jak Miłość”, nie zabrakło wspólnego śpiewu z publicznością i wyjątkowej lekcji tekstów piosenek.


Gmina Chełm zaprosiła tradycyjnie do skosztowania pysznej grochówki dożynkowej oraz gulaszu z dzika, który został ufundowany przez myśliwych z Koła Łowieckiego nr 23 „Szarak” w Chełmie. Na placu można było podziwiać stoiska: BISKO Dom i Ogród, FINO, KRUS, dzieci rozbawiała Galeria Dziecięca POKUSA, która dla milusińskich przygotowała atrakcyjne nagrody, gry i puzzle. Stoisko miała też Spółdzielnia Mleczarska „Bieluch” z przepysznym nabiałem. Nie zabrakło oczywiście Kół Gospodyń Wiejskich z Strupina Dużego i Rożdżałowa, Stowarzyszenia „Tradycja” z Janowa oraz Justyny Dziekańskiej z Zagrody. Wystawę rękodzieła miało Koło Gospodyń wiejskich z Białopola.


W trakcie występów przeprowadzone zostały konkursy na najładniejszy wieniec dożynkowy oraz na tradycyjny chleb.


Wyniki konkursu na najładniejszy wieniec dożynkowy:
I miejsce – Koło Gospodyń Wiejskich Rożdżałów – 600 zł
II miejsce – Zagroda – 500 zł
III miejsce – Pokrówka – 400 zł


Wyróżnienia specjalne za formę artystyczną: Koło Gospodyń Wiejskich Strupin Duży – 300 zł oraz Stowarzyszenie „Tradycja” z Janowa – 300 zł.
Pozostałe wieńce zostały nagrodzone równorzędną kwotą po 200 zł tj.: Ochoża – Kolonia, Staw, Koło Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów Uher – Stare Depułtycze.


Nagrody ufundowała Gmina Chełm


Wyniki konkursu na najsmaczniejszy chleb:
I miejsce – Stowarzyszenie „Tradycja” Janów
II miejsce – Julia Marek z Janowa
III miejsce – Ewa Chomiarczuk z Strupina Dużego


Wyróżnienia: Aneta Korszla (Weremowice), Jolanta Suchowierska (Okszów), Ewa Kucharuk (Rożdżałów), Bożena Klekotka (Rożdżałów), Danuta Malinowska (Uher), Marta Kalamon (Żółtańce) i Justyna Dziekańska (Zagroda).
Nagrody w konkursie na najsmaczniejszy tradycyjny chleb ufundowało Przedsiębiorstwo Komunikacji Samochodowej w Chełmie. Wręczali wójt Wiesław Kociuba, przewodniczący RG Chełm Artur Kubacki oraz prezes PKS Chełm Waldemar Szynal.
Imprezę zakończyła zabawa taneczna pod chmurką z zespołem Stratosfera.

 

 

 

 

Dodaj komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach portalu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego. Nim opublikujesz komentarz, zastanów się, czy jest on zgodny z zasadami dobrego wychowania i czy nie narusza dóbr osobistych innych osób. Pamiętaj, że zgodnie z art. 212 k.k. i art. 216 k.k. za przestępstwa zniesławienia i znieważenia grozi kara grzywny, kara ograniczenia lub pozbawienia wolności. Szanujmy się wzajemnie i nie zapominajmy, że internet jest częścią przestrzeni publicznej.


Kod antyspamowy Odśwież

Reklama

Radio

Reklama