20°C
Środa 25 Kwietnia 2018
Imieniny: Jarosław, Marek

 LUX8744a Galeria 72 Muzeum Ziemi Chełmskiej w Chełmie gości obecnie wystawę „Czas we fragmencie“ Elżbiety Baneckiej, której wernisaż odbył się 16 marca br. Pokaz mieści prace z ostatnich kilku lat, znanej warszawskiej graficzki i malarki, autorki obiektów i książek artystycznych, projektantki druków, plakatów, okładek płyt muzycznych, pedagoga – w randze profesora zwyczajnego – na Wydziale Scenografii Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Program otwarcia pokazu stołecznej artystki – obok palety przeżyć natury plastycznej – wniósł nowy gatunek doznań, gdzie słowo, poezja i najwyższych lotów interpretacja aktorska, stanowiły wyjątkowe dopełnienie tego wydarzenia.
Zaprzyjaźniony z Elżbietą Banecką Wiesław Komasa – wybitny aktor sceny i filmu, recytował wiersze własnego autorstwa. Dla zgromadzonej publiczności była to nie tylko okazja spotkania ze znaną postacią z ekranu i desek teatru, ale także sposobność wysłuchania utworów poetyckich, które w muzealnej przestrzeni Galerii 72, miały swoją premierę. Autorka wystawy wykonała na tę okoliczność dzieło szczególne, które nazwała – parafrazując tytuł zbioru wierszy W. Komasy – „Nowe, nowsze, niezapowiedziane”. Przybrało ono formę parawanu, który złożony z pięciu skrzydeł-obrazów, przedstawia na awersach płócien – od strony lica – sylwetkę aktora w charakterystycznych dla niego pozach, zaś na rewersach – po stronie blejtramu – treść utworów Komasy, naniesionych starannym kaligraficznym pismem.
Hol wystawienniczy przestrzeni galeryjnej zajęło malarstwo należące do cykli „Tokimono” oraz „Z Ryoanji”, które wyróżnia intensywna barwa, z dominantą różu oraz połysku płatkowego złota. Zespół prac graficznych, który zajął pokaźną i przestronną salę Galerii 72, ewokuje nastrój ciszy, skupienia i duchowości. Kontemplacyjny klimat aranżacji, uwydatnia kolorystyka, z przewagą szarości o różnym stopniu nasycenia, czerni, które ożywione zostają niekiedy akcentami czerwieni czy gradacją wyłaniającego się z ciemności światła.
Wystawa ujawniająca wyraźne związki i fascynacje tradycją i kulturą Kraju Kwitnącej Wiśni, trwać będzie do końca kwietnia 2017.

 

Jagoda Barczyńska
Kurator wystawy


Ireneusz Pradun
Współpraca

 

Fot. Grzegorz Zabłocki

 

 

 

 

Dodaj komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach portalu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego. Nim opublikujesz komentarz, zastanów się, czy jest on zgodny z zasadami dobrego wychowania i czy nie narusza dóbr osobistych innych osób. Pamiętaj, że zgodnie z art. 212 k.k. i art. 216 k.k. za przestępstwa zniesławienia i znieważenia grozi kara grzywny, kara ograniczenia lub pozbawienia wolności. Szanujmy się wzajemnie i nie zapominajmy, że internet jest częścią przestrzeni publicznej.


Kod antyspamowy Odśwież

Reklama

Radio

Reklama