24°C
Środa 18 Lipca 2018
Imieniny: Emil, Erwin

jablka Miesiące kończące rok, czyli listopad i grudzień, wprowadzają nieco nostalgiczną i refleksyjną aurę. Jesień przechodzi w zimę, dni stają się coraz krótsze, wieczory długie, sprzyjające zanurzeniu się w kinie bardziej melancholijnym, nastrojowym czy kameralnym. Idealna na tę porę wydaje się być kinematografia skandynawska, z całym bogactwem stylów i nastrojów. Praktycznie każdy z północnych krajów, począwszy od Islandii poprzez Danię, Norwegię i Szwecję, a na Finlandii kończąc, może pochwalić się dziś bardzo dobrze rozwiniętym rynkiem filmowym. Wielu współczesnych twórców, jak np. Nicolas Winding Refn, Baltasar Karmakur czy Tomas Alfredson zyskało markę i rozpoznawalność na całym świecie. Broni nie składa też wiecznie skandalizujący Lars von Trier. Wciąż ważne i mądre filmy kręci Aki Kaurismaki. Dodajmy do tego klasykę spod ręki Ingmara Bergmana czy Jana Troella i widzimy jaką siłę stanowi kino Skandynawii. A lista znaczących nazwisk jest oczywiście znacznie dłuższa. Mimo, iż każdy z przywołanych wcześniej krajów ma swoje autorskie kino, elementami, które je łączą są, z jednej strony, dobór tematów, czyli diagnoza poziomu człowieczeństwa w dzisiejszym świecie (wątki samotności, wyobcowania, braku komunikacji, agresji czy też bezsilności), z drugiej, ogromny dystans do świata i samych siebie oraz specyficzne poczucie humoru. Przed nami interesująca filmowa podróż na północ.


Kiedy: zawsze w środę, godz. 19:00 
Gdzie: Warsztaty Kultury, ul. Grodzka 5a, Lublin

Program na listopad:
8 listopada 2017, godz. 19.00 – „Jabłka Adama”, reż. Anders Thomas Jensen, czas 94’, 2005 r.
15 listopada 2017, godz. 19.00 – „101 Reykjavik”, reż. Baltasar Karmakur, czas 88’, 2000 r.
22 listopada 2017, godz. 19.00 – „Historie kuchenne”, reż. Bent Hamer, czas 95’, 2003 r.
29 listopada 2017, godz. 19.00 – „Elling”, reż. Petter Naes, czas 89’, 2001 r.

 

Opisy:
Jabłka Adama – jeden z najgłośniejszych duńskich filmów XXI wieku w brawurowej reżyserii Andersa Thomasa Jensena, ze znakomitymi kreacjami Madsa Mikkelsena i Ulricha Thomsena. Czarna komedia, która w 2005 zachwyciła cały filmowy świat, traktuje o pochodzącym z dużego miasta neonaziście Adamie, który w ramach programu resocjalizacji ląduje na zabitej dechami prowincji. Adam oraz dwóch innych „rezydentów” z kryminalną kartoteką trafiają pod skrzydła ekscentrycznego pastora Ivana. Metody, jakimi duchowny przywraca recydywistów na łono społeczeństwa są mocno eksperymentalne, a atmosfera panująca na duńskiej wsi odbiega mocno od normy. „Jabłka Adama” to intrygujący, pełen zaskoczeń scenariusz, popis całej obsady aktorskiej, a przede wszystkim kino niestandardowo łączące gatunki – od dramatu i kina społecznego, przez moralitet filmowy, aż do szalonej komedii.


101 Reykjavik – słynna ekranizacja kultowej, nie tylko na Islandii, powieści Hallgrimura Helgasona. Głównym bohaterem filmu jest trzydziestoparoletni Hlynur, wieczny imprezowicz i bezrobotny obibok, mieszkający z matką i przez nią utrzymywany. Jego egzystencja to życie bez celu, z dnia na dzień, od imprezy do imprezy. W wolnym czasie korzysta z internetu (jedyne okno na świat) lub spędza czas ze znajomymi śmieciarzami. Sytuacją, która wyrywa mężczyznę z letargu i wywraca jego świat do góry nogami, jest pojawianie się w Reykjaviku pełnej temperamentu, wyzwolonej Hiszpanki Loli. Kobieta jest znajomą matki Hlynura, a powody jej wizyty na Islandii zaskoczą wszystkich, łącznie z naszym bohaterem. Mocną stroną filmu jest świetny klimat oddający atmosferę współczesnego Reykjaviku oraz muzyka autorstwa m.in. znanego z Blur i Gorillaz – Damona Albarna.


Historie kuchenne – w latach pięćdziesiątych XX wieku szwedzki Instytut Badań Domowych zleca swoim pracownikom przeprowadzenie eksperymentu na temat tego jak optymalizować wystrój kuchni, aby uzyskać jednolity standard tego pomieszczenia. Aby wykonać to zadanie, badacze muszą przeprowadzić obserwację uczestniczącą i zapoznać się ze zwyczajami wybranych domowników. W takich właśnie okolicznościach poznajemy dwóch głównych bohaterów filmu – Nillsona (szwedzkiego obserwatora) oraz Isaka (jego norweskiego gospodarza). Niechęć, nieufność, brak porozumienia, to wszystko wypełnia im pierwsze wspólne dni. Z czasem jednak coś zaczyna się zmieniać, a ich relacja ewoluuje w stronę wzajemnej obserwacji i ciekawości poznania drugiego człowieka. Śmieszno-smutny obraz Benta Hamera jest znakomitym przykładem skandynawskiego stylu filmowego ostatnich kilkunastu lat.


Elling – tytułowy Elling to nieprzystosowany społecznie, kompletnie niezaradny życiowo mieszkaniec Oslo. Żyjący w świecie marzeń, śniący o karierze pisarza bohater, znajduje się pod opieką rządu norweskiego. On i jemu podobni ludzie biorą udział w specjalnym programie społecznym. Aby ich nieco usamodzielnić rząd lokuje ich parami we wspólnych mieszkaniach w mieście, gdzie mają zacząć życie na własną rękę. Ellingowi do pary trafia się niepoprawny i równie mało zaradny kobieciarz Kjell – całkowite przeciwieństwo głównego bohatera. Od tej pory obserwujemy ich przygody i zmagania z tzw. „normalnym” życiem i wyzwaniami codzienności. Nieco ekscentryczne, niepozbawione ciepła i humoru, inteligentne kino rodem z Norwegii w sam raz na koniec listopada w Miasto movie.


O CYKLU MIASTO MOVIE:
Dajemy głos miastu. Zapraszamy na cykl pokazów filmowych gdzie miasto jest tłem, ale i bohaterem, przestrzenią do życia i scenerią filmowych historii, cichym świadkiem kameralnych opowieści oraz aktywnym uczestnikiem kinowego zgiełku. Miejscem gdzie bezustannie przenikają się ludzkie problemy i dramaty, ale też wielkie nadzieje, marzenia i triumfy.


Miasto mówi u nas w wielu językach – obrazu, dźwięku, opowiadanej historii… językiem Terry’ego Gilliama, Federico Felliniego, Jima Jarmusha czy Wong Kar Waia. Ma też bardzo wiele twarzy, bywa piękne, groźne, radosne, melancholijne, ale zawsze ciekawe i mające swoją opowieść.
Pokazy filmowe ułożone zostały w cykle tematyczne prezentujące różnorodne obszary związane z funkcjonowaniem miast oraz życiem ich mieszkańców. Seansom towarzyszą prelekcje oraz spotkania dyskusyjne.
Przygotowanie cyklu: Agnieszka Wojciechowska, Rafał Chwała

 

 

Dodaj komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach portalu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego. Nim opublikujesz komentarz, zastanów się, czy jest on zgodny z zasadami dobrego wychowania i czy nie narusza dóbr osobistych innych osób. Pamiętaj, że zgodnie z art. 212 k.k. i art. 216 k.k. za przestępstwa zniesławienia i znieważenia grozi kara grzywny, kara ograniczenia lub pozbawienia wolności. Szanujmy się wzajemnie i nie zapominajmy, że internet jest częścią przestrzeni publicznej.


Kod antyspamowy Odśwież

Reklama

Radio

  • Artykuły
  • Komentarze

Reklama