-7°C
Środa 21 Lutego 2018
Imieniny: Eleonora, Robert

na akord2017 final Dnia 21 października o godz. 16.00 w Sali Widowiskowej Krasnostawskiego Domu Kultury odbędzie się piąta już edycja Okazjonalnego Przeglądu Akordeonistów „Na Akord”. Przed krasnostawską publicznością zaprezentują się najwięksi wirtuozi akordeonu związani z Lubelszczyzną. Gwiazdą imprezy będzie zespół Symetrio.

Celem przeglądu „Na Akord” jest propagowanie akordeonu, jako instrumentu koncertowego, wykorzystywanego zarówno w muzyce klasycznej jak i we wszelkich odmianach muzyki rozrywkowej. Misją imprezy jest integracja muzyków grających na tym popularnym niegdyś instrumencie, przybliżenie jego historii i tradycji muzykowania w naszym regionie. Jest to okazja do odkrycia na nowo tego „ludowego” instrumentu i ukazania jego wszechstronnych możliwości, wykraczających poza stylizowaną muzykę ludową. Tradycją stało się, że w imprezie obok amatorów występują profesjonaliści. Taka sytuacja stwarza możliwości wymiany doświadczeń pomiędzy mistrzami a początkującymi adeptami sztuki akordeonowej.
Popisy uczestników przeglądu zwieńczy koncert zespołu Symetrio. Ten nietuzinkowy projekt powstał stosunkowo niedawno, bo w 2014 roku. Za sprawą nieszablonowego podejścia do muzyki szybko zdobył serca słuchaczy w wielu miejscach Europy. Nagradzany był m.in. w Polsce, Włoszech, Litwie czy Słowacji. Formację współtworzą Marcin Jabłoński, Adam Potera, Krystian Saciłowski i Kuba Kotowicz. Zestaw trzech akordeonów i perkusji stanowi zespół, który zgodnie ze swym założeniem łamie stereotypy. Indywidualnie członkowie Symetrio to muzycy wykształceni przez wybitnych europejskich pedagogów. To cztery zupełnie różnie osobowości twórcze, które połączyła wspólna pasja. Program Symetrio składa się głównie z kompozycji autorskich. Koncerty kwartetu są niepowtarzalnym spektaklem, w którym pierwszoplanowe role grają: emocje, muzyka i sfera wizualna. Słuchacze doświadczą wirtuozerii połączonej z jazzem, klasyką, folklorem i charakterem każdego z członków.
W tym roku dodatkowym punktem programu będzie prelekcja prof. dr hab. Elwiry Śliwkiewicz – Cisak (UMCS Lublin) pt. „Akordeon – Kameleon”. Słowo o niezwykłości akordeonu zostanie wygłoszone na rozpoczęcie przeglądu, przed częścią muzyczną.
Okazjonalny Przegląd Akordeonistów „Na Akord” podsumujemy wspólnym muzykowaniem, potańcówką i otwartym spotkaniem integracyjnym z publicznością w Sali Konferencyjnej KDK. Poczęstunek gościom zapewni restauracja „Krasna Chata". Organizatorem Okazjonalnego Przeglądu Akordeonistów „Na Akord” jest Krasnostawski Dom Kultury. Wstęp wolny!

 

Dodaj komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach portalu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego. Nim opublikujesz komentarz, zastanów się, czy jest on zgodny z zasadami dobrego wychowania i czy nie narusza dóbr osobistych innych osób. Pamiętaj, że zgodnie z art. 212 k.k. i art. 216 k.k. za przestępstwa zniesławienia i znieważenia grozi kara grzywny, kara ograniczenia lub pozbawienia wolności. Szanujmy się wzajemnie i nie zapominajmy, że internet jest częścią przestrzeni publicznej.


Kod antyspamowy Odśwież

Reklama

Radio

Reklama