0°C
Środa 24 Stycznia 2018
Imieniny: Felicja, Rafał, Francziszek

Curtis d92206a56e 051055d0a0.jpg We wrześniu, Warsztat Fotograficzny Warsztatów Kultury w Lublinie zaprasza na wystawę fotografii Edwarda Sheriffa Curtisa (1868-1952), który specjalizował się w dokumentowaniu życia Indian. Jako strażnik pamięci tradycyjnej kultury rdzennych Amerykanów, podjął, wbrew licznym przeciwnościom losu, tytaniczną i niezłomną pracę, która w rezultacie przyniosła jeden z najważniejszych dokumentów w historii fotografii.

Edward Sheriff Curtis zajmował się fotografią od młodych lat. W 1895 roku wykonał serię zdjęć najstarszej córki słynnego wodza Seattle z plemienia Duwaniszów, którego imię posłużyło za nazwę miasta, w którym osiadł Curtis. Te zdjęcia zapoczątkowały nowy rozdział w karierze Curtisa i wprowadziły go na stałe do historii fotografii.

 

W 1898 roku wziął udział w wyprawie naukowców badających górę Rainier. W trakcie tej wyprawy Curtis uległ fascynacji tematyką indiańską. Zrozumiał, że czas tradycyjnego modelu życia społeczności indiańskiej dobiega końca. W związku z tym, podjął starania, aby zainteresować publiczność dorobkiem rdzennych mieszkańców Stanów: publikował i wystawiał zdjęcia przywożone z kolejnych wypraw, pisał artykuły. Przebył cały teren zamieszkany przez Indian - od Alaski do Meksyku. W ciągu wszystkich lat pracy nad tematem, wykonał ponad 40.000 zdjęć, a zebrany materiał opublikował w 20 tomowym wydawnictwie The North American Indian zawierającym zdjęcia, rysunki, mapy i bogate opisy poszczególnych plemion, ich zwyczajów i najważniejszych postaci. W trakcie swojej pracy, Curtis wielokrotnie popadał w tarapaty finansowe a nawet bankrutował. Te i wiele innych, bardzo trudnych sytuacji, nie załamały Curtisa, który upadał i podnosił się by skończyć dzieło życia. Dzięki jego ogromnemu wysiłkowi, mamy dziś okazję oglądać obraz odchodzącej kultury, która w XX wieku całkowicie zaniknęła w swojej oryginalnej formie.

 

Lubelska wystawa fotografii Edwarda Sheriffa Curtisa została zrealizowana w oparciu o zbiory Biblioteki Kongresu Stanów Zjednoczonych.

7 września, podczas wernisażu wystawy, odbędzie się prezentacja dotycząca osoby i twórczości Edwarda Curtisa.

Wernisaż: 7 września – godzina 17.00 w Próba Cafe, ul Grodzka 5a, Lublin
Wystawa czynna: do 30 września 2017
Gdzie: Zaułek Hartwigów, Lublin
Wstęp wolny


Ponadto we wrześniu w Warsztacie Fotograficznym:

Spacer „Lublin Edwarda Hartwiga jako kopalnia tematów fotograficznych”
Kiedy: 9 września 2017 r., godz. 11:00-14:00
Gdzie: Start przy Warsztacie Fotograficznym Warsztatów Kultury, Zaułek Hartwigów
Zapisy: Udział w spacerze jest bezpłatny. Liczba miejsc ograniczona. Obowiązują zapisy drogą telefoniczną pod numerem: 81 533 08 18 – od poniedziałku do piątku w godz. 10:00-16:00.

 

Warsztat Ambrotypii
Kiedy: 16 września 2017 r., godz. 10:00-12:00 i 12:00-14:00
Gdzie: Warsztat Fotograficzny Warsztatów Kultury, Zaułek Hartwigów
Zapisy: Udział w warsztatach jest bezpłatny. Liczba miejsc ograniczona. Obowiązują zapisy drogą telefoniczną pod numerem: 81 533 08 18 – od poniedziałku do piątku w godz. 10:00-16:00.

 

Warsztat Talbotypii
Kiedy: 23 września 2017 r., godz. 10:00-12:00 i 12:00-14:00
Gdzie: Warsztat Fotograficzny Warsztatów Kultury, Zaułek Hartwigów
Zapisy: Udział w warsztatach jest bezpłatny. Liczba miejsc ograniczona. Obowiązują zapisy drogą telefoniczną pod numerem: 81 533 08 18 – od poniedziałku do piątku w godz. 10:00-16:00.


***
Dodatkowo w każdy czwartek i piątek w godzinach od 14:00 do 18:00 można zajrzeć do Warsztatu żeby bezpłatnie obejrzeć dawne modele aparatów, ciemnię i zobaczyć jak dawniej wykonywano fotografie. Po Warsztacie Fotograficznym oprowadza Pan Roman Krawczenko. Jest on artystą tworzącym fotografie techniką ambrotypii. Odtwarzając tę XIX-wieczną technikę, jest jednym z nielicznych artystów w Polsce używających tej unikalnej technologii tworzenia fotografii na szkle. Ambrotypia to technika na tyle elitarna, że zajmuje się nią jedynie około stu artystów na świecie. Roman Krawczenko na swoich ambrotypiach w magiczny sposób przedstawia współczesną Polskę i Polaków. Jego prace były wielokrotnie prezentowane w Polsce i na Ukrainie, a dorobek artysty jest już doskonale znany i doceniany przez fotografików i kolekcjonerów na świecie. Swoją wiedzą chętnie dzieli się z innymi.

 

Odwiedzenie pracowni w inne dni możliwe jest po wcześniejszym umówieniu się drogą telefoniczną. Informacje i zapisy telefonicznie: 81 533 08 18 (od poniedziałku do piątku w godz. 9:30-16:30).

 

Więcej informacji na temat warsztatów fotograficznych na warsztatykultury.pl

 

***
W 2017 roku Lublin świętuje Wielki Jubileusz 700-lecia lokacji miasta na prawie magdeburskim. Przeżywając wspólnie ten niezwykły rok, chcemy inspirować się naszym dziedzictwem, umacniać poczucie dumy z Lublina, a także rozwijać miasto dla przyszłych pokoleń. Warsztaty Kultury w Lublinie współtworzą program obchodów tego wielkiego lubelskiego święta.

 

Dodaj komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach portalu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego. Nim opublikujesz komentarz, zastanów się, czy jest on zgodny z zasadami dobrego wychowania i czy nie narusza dóbr osobistych innych osób. Pamiętaj, że zgodnie z art. 212 k.k. i art. 216 k.k. za przestępstwa zniesławienia i znieważenia grozi kara grzywny, kara ograniczenia lub pozbawienia wolności. Szanujmy się wzajemnie i nie zapominajmy, że internet jest częścią przestrzeni publicznej.


Kod antyspamowy Odśwież

Reklama

Radio

Reklama