8°C
Piątek 27 Kwietnia 2018
Imieniny: Ludwik, Piotr

Schowek01 15 e8e16eed6c 439707021a.png Wokal niczym z partyjnej trybuny, stylofony i garnitury z minionej epoki, mroczne baśnie osnute wokół brytyjskiego folku oraz szalony, zupełnie nieskrępowany taniec do współczesnej elektroniki. Takich i wielu innych atrakcji należy spodziewać się po kolejnej grupie artystów, którzy zagrają w Lublinie podczas tegorocznej edycji Festiwalu Wschód Kultury - Inne Brzmienia, odbywającego się w ramach Wielkiego Jubileuszu 700-lecia lokacji Lublina.

Nazwa Wschód Kultury - Inne Brzmienia zobowiązuje i zawiera w sobie dwa niezwykle istotne dla festiwalu komponenty. Od lat w line-upie widoczny jest pierwiastek wschodni, czyli prezentacje najciekawszych artystów z Europy Środkowo-Wschodniej, ale nie byłoby prawdziwych „innych brzmień” bez obecności artystów wymykających się tradycyjnym klasyfikacjom i porządkom. Artystów szalonych, zabawnych, puszczających wodze fantazji, mających na siebie świetny pomysł, a przy tym wszystkim grających znakomitą muzykę.

 

Niniejszym przedstawiamy kolejne zespoły z tegorocznego line-upu, które bez wątpienia pozostaną na dłużej w pamięci uczestników koncertów. Pierwszy z nich to Gromyka – niezwykły kolektyw prosto z serca Rosji. Artyści w swoich oldschoolowych garniturach wyglądają jakby przenieśli się wprost z minionej epoki. Ich stylizacje sugerują jakby muzyków wyrwano właśnie z przepastnych gabinetów Kremla, z posiedzenia partii lub z przemówienia Breżniewa. Nie dajcie się jednak zwieść ich stylowi, bowiem główny cel przyświecający zespołowi to wciągnięcie widza do świata sowieckich archetypów kulturowych z lat 60. i 70., zniekształconych porcją psychodelii podkreślającej futurystyczną paranoję tej muzyki oraz zjadliwa satyra na świat współczesnych korporacji. Na scenie cechuje ich bezwzględne poczucie humoru w stylu Mitch & Mitch i równie kuriozalne instrumentarium ze stylofonem na czele.

 

Na drugim biegunie są Brytyjczycy z Moulettes. Znakomity i bardzo oryginalny zespół łączący w swoim graniu folk, jazz, psychodelicznego rocka i wycieczki w stronę sztuki teatralnej czy nieco mrocznych baśni. Czerpią pełnymi garściami zarówno z muzyki tradycyjnej (klasyczne melodie ludowe z Wysp Brytyjskich), jak i z nurtów współczesnych (trans, trip hop, free jazz). Ich koncerty to niezapomniane doznanie brzmieniowo-wizualne.

Wisienką na torcie będzie zaś występ jednego z najbardziej szalonych i pozytywnych artystów rodem z Czech, czyli live act kultowego już w niektórych kręgach Ventolina. Wszystko, począwszy od kostiumu, poprzez niczym nieskrępowany, szalony i spontaniczny taniec, aż do znakomitej współczesnej muzyki elektronicznej, stanowi o tym, iż Ventolin idealnie pasuje do line-upu Innych Brzmień. Część fanów w Polsce zna zapewne jego najnowszą kooperację z Wojtkiem Kucharczykiem i RSS Boys czyli tuzami naszej sceny elektronicznej. Teraz nadszedł czas na Lublin.

 

Dziś i jutro (9 i 10 maja 2017) w Próba Cafe w Lublinie przy ul. Grodzkiej 5a, przy świeżo palonej kawie będzie można wczuć się w klimat muzyki ogłoszonych artystów. Z głośników będzie bowiem płynąć muzyka z programu Innych Brzmień.


Festiwal Wschód Kultury - Inne Brzmienia odbędzie się w dniach 5-9 lipca 2017 r. Na wszystkie wydarzenia wstęp wolny.
Przez 5 dni festiwalu w Lublinie na jedynych koncertach w Polsce pojawią się artyści z 14 krajów świata i 3 kontynentów. Zobaczymy takich wykonawców jak Juno Reactor, Nouvelle Vague, Mulatu Astatke czy Ukulele Orchestra of Great Britain. Tradycją festiwalu jest przybliżanie działalności ciekawych wytwórni muzycznych. W tym roku swoją prezentację podczas imprezy będzie miał belgijski label Crammed Discs, który reprezentować będą Tuxedomoon, Konono Nº1, Skip & Die, Aksak Maboul oraz Aquaserge.
Pełen line-up już wkrótce na www.innebrzmienia.eu.

 

***
Wschód Kultury to projekt kulturalny integrujący środowiska artystyczne miast Polski Wschodniej (Białegostoku, Lublina i Rzeszowa) i artystów krajów Partnerstwa Wschodniego (Armenii, Azerbejdżanu, Białorusi, Gruzji, Mołdawii i Ukrainy), realizowany przez Narodowe Centrum Kultury oraz trzy wspomniane miasta. Ideą projektu jest wspólne odkrywanie tego, co niepowtarzalne w każdej z kultur, a także wymiana doświadczeń artystycznych. Z biegiem czasu festiwal stał się pomostem włączającym naszych wschodnich partnerów w obieg kultury europejskiej. W 2017 roku Wschód Kultury będzie realizowany po raz piąty. Przedsięwzięcie powstało dzięki zaangażowaniu środowisk twórczych, samorządów wschodniej Polski oraz Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Więcej informacji na temat festiwalu: www.innebrzmienia.eu oraz oraz www.wschodkultury.eu

 

 

Dodaj komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach portalu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego. Nim opublikujesz komentarz, zastanów się, czy jest on zgodny z zasadami dobrego wychowania i czy nie narusza dóbr osobistych innych osób. Pamiętaj, że zgodnie z art. 212 k.k. i art. 216 k.k. za przestępstwa zniesławienia i znieważenia grozi kara grzywny, kara ograniczenia lub pozbawienia wolności. Szanujmy się wzajemnie i nie zapominajmy, że internet jest częścią przestrzeni publicznej.


Kod antyspamowy Odśwież

Reklama

Radio

Reklama