15°C
Czwartek 26 Kwietnia 2018
Imieniny: Klaudiusz, Maria, Marzena

kino Wschodnioeuropejska kinematografia od pewnego czasu coraz śmielej budzi się z postreżimowego letargu i stanowi dziś ciekawą alternatywę dla kina zachodniego, azjatyckiego czy amerykańskiego. Przynosi ze sobą wiele świeżości, ale też ujawnia nową, nie spotykaną dotąd perspektywę na problemy współczesnego świata, postrzeganie granic czy codzienną egzystencję. Filmowe spojrzenie na naszych wschodnich sąsiadów, a zwłaszcza na kraje Kaukazu dostarcza też ogromnych pokładów wiedzy na temat tamtejszej kultury, wciąż mało rozpoznawalnej dla przeciętnego Europejczyka. Inicjując dwa lata temu cykl “Move east movie” chcieliśmy poruszyć świadomość kinomanów i pokazać współczesne życie mieszkańców krajów Partnerstwa Wschodniego oraz zainteresowania tamtejszych środowisk filmowych.Trzeci punkt na naszej filmowej mapie stanowić będzie Ukraina, której poświęcony zostanie pięciodniowy cykl pokazów plenerowych najnowszego kina fabularnego, a także prezentacja dokumentów związanych m.in. z wypadającą w tym roku 30-tą rocznicą wybuchu elektrowni w Czarnobylu.


„Kredens”
Data:
6 lipca, godz. 22:00

Miejsce:
plac przed Teatrem Andersena,
ul. Dominikańska 1

WSTĘP WOLNY
Głównym bohaterem jest skromny intelektualista Orest, wiolonczelista w orkiestrze Opery Lwowskiej, który podobnie jak każdy muzyk marzy o karierze muzyka koncertowego. I wreszcie dostaje szansę aby pojechać do Wiednia na szkolenia. Wygląda na to, że wszystko dzieje się w najlepszy możliwy sposób, ale pojawia się konkurent i próbuje usunąć Oresta na bok i zająć jego miejsce. Poza tym, napastnicy przeprowadzają ataki na szkołę muzyczną, gdzie uczy się jego syn, a teściowa chce żeby zapłodnił siostrę swojej żony. Wydaje się, że zbyt wiele dzieje się na raz, a Orest zmuszony jest w jakiś sposób załagodzić wszystkie konflikty.
reż. Valentyn Vasyanovych, rok prod. 2013, czas: 81 min.


„Ukraińscy szeryfowie”
Data:
7 lipca, godz. 22:00

Miejsce:
plac przed Teatrem Andersena,
ul. Dominikańska 1

WSTĘP WOLNY
W Starej Zburiewce na południu Ukrainy, niedaleko Krymu działa duet szeryfów. Wśród ściganych przez nich występków znajdują się: kradzież dwóch kaczek, spory sąsiedzkie, pijaństwo, przemoc fizyczna i awarie samochodów. Czas mija, zmieniają się pory roku, aż w końcu dzięki telewizji informacje o Majdanie i politycznych zmianach na Ukrainie docierają do mieszkańców Zburiewki, siejąc wśród nich separatystyczny zamęt. Następuje podział na dwa obozy: proukraiński i prorosyjski. Film nasuwa skojarzenia z prozą Nikołaja Gogola. Nie tylko pokazuje, jak wygląda prawdziwe życie na ukraińskiej wsi przed i po wojnie, ale przede wszystkim jest niezwykle barwnym przekrojem ludzkich charakterów, z ich słabościami, wadami i problemami.
reż. Roman Bondarczuk, rok prod. 2015, czas: 80 min.


„Piętno Czarnobyla” - cykl dokumentalny
Data:
8 lipca, godz. 15:00

Miejsce:
Warsztaty Kultury w Lublinie,
ul. Grodzka 5a

WSTĘP WOLNY
Prypeć, wzorcowe socjalistyczne miasto założono w 1970 roku z myślą o pracownikach pobliskiej elektrowni atomowej w Czarnobylu. Było to nowoczesne i atrakcyjne miejsce, które przyciągało wiele młodych małżeństw z dziećmi, gwarantując im pracę, pieniądze i godne życie. 26 kwietnia 1986 roku o godzinie 01:23 w nocy doszło do wybuchu reaktora nr 4 w elektrowni atomowej w Czarnobylu. Dokument ukazuje tamte ciężkie dni, archiwa zarejestrowane przez nieliczne osoby na taśmach filmowych i prześwietlonych od promieniowania fotografiach. Wywiady z ludźmi ocalałymi po katastrofie reaktora, przede wszystkim z byłymi mieszkańcami miasta. Ich wspomnienia, nadzieje, optymistyczne wizje, jakie dawała im Prypeć i możliwość bycia jej mieszkańcem.
Wzorcowe socjalistyczne miasto, radioaktywne, zrujnowane i opuszczone w pośpiechu. Jak pokazuje dokument nie jest całkowicie wyludnione.
reż. Julio Soto Gurpide, rok prod. 2006, czas: 54 min.


„Tacy piękni ludzie”
Data:
8 lipca, godz. 22:00

Miejsce:
plac przed Teatrem Andersena,
ul. Dominikańska 1

WSTĘP WOLNY
Opowieść o ludziach świadomie odrzucających cywilizację, wyścig szczurów, ciągłe udowadnianie swojej wyższości nad innymi. Bohaterowie wiedzą, że nie pasują do współczesności i że współczesność nie jest miejscem dla nich. Nie chcą ciągłych zmian, swoją wartość odnajdują w trwaniu i kontemplacji. Nawet za cenę samotności i wyobcowania, bo przecież nikt „normalny” nie zgodziłby się na porzucenie wielkomiejskiego zgiełku dla monotonnego szumu morskich fal i powtarzalności szarej egzystencji zgodnej z rytmem przyrody. Tylko co to jest normalność?
reż. Dmytro Moyseyev, rok prod. 2013, czas: 94 min.


„Rosyjski dzięcioł” - cykl dokumentalny
Data:
9 lipca, godz. 15:00

Miejsce:
Warsztaty Kultury w Lublinie,
ul. Grodzka 5a

WSTĘP WOLNY
Bohaterem „Dzięcioła” jest Fedor Alesandrowicz – ukraiński artysta (a jednocześnie operator filmu), wychowany w Czarnobylu i zafascynowany katastrofą, która w znaczący sposób wpłynęła na jego życie. Jego obsesja na punkcie wyjaśnienia prawdziwych przyczyn awarii czarnobylskiego reaktora zdaje się mieć solidne podstawy – tym bardziej, że w końcu przyciąga uwagę ukraińskich służb specjalnych. Niedaleko elektrowni rzeczywiście do dziś stoi gigantyczna porzucona konstrukcja radzieckiego radaru pozahoryzontalnego, a choć odnalezieni po latach ludzie zaangażowani wówczas w ten supertajny projekt nie potwierdzają wprost rewelacji Fedora, trudno oprzeć się wrażeniu, że jego wersja wydarzeń jest bardzo prawdopodobna. Balansując na granicy prawdy i fikcji, umiejętnie łącząc archiwalia, impresje, wywiady i elementy reportażu, Chad Gracia znajduje doskonały formalny ekwiwalent dla społecznej atmosfery zatrutej ciężkim powiewem paranoicznej sowieckiej przeszłości.
reż. Chad Gracia, rok prod. 2015, czas: 80 min.


„Plemię”
Data:
9 lipca, godz. 22:00

Miejsce:
plac przed Teatrem Andersena,
ul. Dominikańska 1

WSTĘP WOLNY
Film dla widzów pełnoletnich!

Europejskie odkrycie 2014 r., laureat Grand Prix Międzynarodowego Festiwalu w Cannes. Pozbawiony dialogów film opowiada o życiu w ukraińskim internacie dla głuchoniemych, w którym aby przeżyć trzeba stać się częścią tytułowego Plemienia. Znakomity ukraiński film, jeden z najoryginalniejszych głosów w kinie ostatnich lat.
reż. Myroslav Slaboshpytskiy, rok prod. 2014, czas: 130 min.


„Żywy ogień” - cykl dokumentalny
Data:
10 lipca, godz. 15:00

Miejsce:
Warsztaty Kultury w Lublinie,
ul. Grodzka 5a

WSTĘP WOLNY
Artystyczny dokument o życiu i pracy pasterzy w ukraińskich Karpatach, pokazujący piękno profesji przekazywanej z pokolenia na pokolenie. Na tle zmian społecznych, takich jak bogacenie się i konsumpcjonizm obserwujemy ludzi, dla których liczą się przede wszystkim tradycja i historia Huculszczyzny. Bohaterami dokumentu są prości mężczyźni reprezentujący trzy pokolenia Hucułów: młody Iwanko, zaczynający naukę w szkole z internatem; dojrzały, będący w sile wieku właściciel gospodarstwa Wasyl oraz osamotniony i gotowy na śmierć staruszek Iwan. Wraz z nadejściem wiosny wszyscy trzej pójdą w wysokie góry ze swoją pasterską misją. Przez cztery miesiące będzie im towarzyszył niegasnący żywy ogień, rozpalany zgodnie z tradycją Huculszczyzny.
Powstały w wyniku długoletnich badań i obserwacji dokument jest rejestracją czteroletniej wędrówki ekipy filmowej z pasterzami. Pokazuje harmonijny świat, który większość z nas porzuciła na rzecz komfortu. Debiut Kostiuka przenosi w świat magii, górskich mgieł i iskier żywego ognia.
reż. Ostap Kostiuk, rok prod. 2015, czas: 77 min.


„Lot złotej muszki”
Data:
10 lipca, godz. 22:00

Miejsce:
plac przed Teatrem Andersena,
ul. Dominikańska 1

WSTĘP WOLNY
Film, którego scenariusz powstał na podstawie opowiadań lwowskiego pisarza Bohdana Wołoszyna, zwraca uwagę na trzy elementy wiejskiego życia: lokalne mecze piłki nożnej, halickie wesele i pogrzeb. Reżyser, wywodzący się z terenów Hałyczyny, pragnął nakręcić film o sobie i dla siebie, ale może on służyć także jako ciekawy przewodnik turystyczny czy wdzięczny przedmiot badań dla antropologów, socjologów i folklorystów.
reż. Ivan Kravchyshyn, rok prod. 2014, czas: 99 min.

Pełny program festiwalu można znaleźć na
www.innebrzmienia.pl oraz www.wschodkultury.eu

 

 

Dodaj komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach portalu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego. Nim opublikujesz komentarz, zastanów się, czy jest on zgodny z zasadami dobrego wychowania i czy nie narusza dóbr osobistych innych osób. Pamiętaj, że zgodnie z art. 212 k.k. i art. 216 k.k. za przestępstwa zniesławienia i znieważenia grozi kara grzywny, kara ograniczenia lub pozbawienia wolności. Szanujmy się wzajemnie i nie zapominajmy, że internet jest częścią przestrzeni publicznej.


Kod antyspamowy Odśwież

Reklama

Radio

Reklama