21°C
Środa 18 Lipca 2018
Imieniny: Emil, Erwin

plakat chaberko W Muzeum Ziemi Chełmskiej (przy ul. Lubelskiej 56A) tylko do końca marca można oglądać wystawę... wycinanek. To bajecznie kolorowe prace chełmianki Marii Chaberko – nieżyjącej już artystki zwanej Papierkową Królową.

W najbliższą sobotę, 24 marca o godz. 13:00 odbędzie się „śródnisaż” wystawy, na który zapraszają przedstawiciele kilku pokoleń potomków artystki – rodzin Chaberków, Malinowskich, Iwanickich, Romanowskich – z Chełma, Świdnika, Lublina, Hajnówki.

Maria Chaberko w wywiadzie dla „Tygodnika Chełmskiego” w 1981 r. mówiła: „Nie sztuka przecież robić coś z drogiego materiału. Sztuka – z taniego papieru.”

Maria Chaberko już w wieku kilku lat zainteresowała się tworzeniem kwiatów z bibuły. I od wtedy do późnej starości tworzyła wycinanki – i nie ludowe, symetryczne serwetki, lecz prawdziwe wielobarwne obrazy – finezyjne, o cienkiej, precyzyjnej kresce i o różnorodnej tematyce. I to czyni z Marii Chaberko artystkę wyjątkową. Jej prace to przede wszystkim bajecznie kolorowe kwiaty, ale też inne motywy – roślinne, zwierzęce, architektoniczne, krajobrazy, sceny z natury, ludzie, herby… Oprócz wycinanek zajmowała się też wyklejankami, koronkami, aplikacjami. Do swoich prac używała różnych papierów – nawet papierków po cukierkach - i tkanin.

W latach sześćdziesiątych, siedemdziesiątych, osiemdziesiątych ubiegłego wieku Maria Chaberko prezentowała swoje prace w wielu miejscach i na wystawach, również indywidualnych. Były nagradzane i kupowane. Eksponowane w szpitalach, sanatoriach, a nawet na pokładzie statku „Chełm”. Można je zobaczyć w Anglii, Australii, Belgii, Niemczech, Portugalii, Rosji, USA.
Zbiór jej dzieł posiada chełmskie muzeum. Wystawę "Wycinanki Marii Chaberko" można oglądać od wtorku do piątku w godzinach 10-16 oraz w soboty w godzinach 12-16.

„Kobieta powinna zawsze mieć pod ręką robótkę, bo inaczej nie ma co mówić o jej kobiecości.” Maria Chaberko („Tygodnik Chełmski”, 17.01.1981)

Maria Chaberko z domu Wolak urodziła się w 1897 r. w Zdołbunowie (dzisiejsza Ukraina). Jej rodzice przybyli do Polski z Czech. Większość lat swojego życia mieszkała w Chełmie przy ul. Stephensona. Zmarła w Chełmie w 1992 r. i została pochowana na tutejszym cmentarzu przy ul. Lwowskiej.
Wszystkie pięć córek Marii Chaberko było uzdolnionych plastycznie – malowały, wyszywały, haftowały, dziergały. Dzisiaj wnuk Marii Chaberko wraz z jej prawnuczką prowadzą jedną ze znanych pracowni projektowych w Chełmie, a kolejny wnuk jest lubelskim architektem. Inna prawnuczka przepięknie dekoruje torty…

 

Daniel Bronowski

krolowa

 

Dodaj komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach portalu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego. Nim opublikujesz komentarz, zastanów się, czy jest on zgodny z zasadami dobrego wychowania i czy nie narusza dóbr osobistych innych osób. Pamiętaj, że zgodnie z art. 212 k.k. i art. 216 k.k. za przestępstwa zniesławienia i znieważenia grozi kara grzywny, kara ograniczenia lub pozbawienia wolności. Szanujmy się wzajemnie i nie zapominajmy, że internet jest częścią przestrzeni publicznej.


Kod antyspamowy Odśwież

Reklama

Radio

  • Artykuły
  • Komentarze

Reklama