-7°C
Sobota 24 Lutego 2018
Imieniny: Maciej, Marek

Bez tytułu Już w piątek 17 listopada 2017 o godzinie 18:00 w przestrzeni Galerii 72 Muzeum Ziemi Chełmskiej odbędzie się otwarcie wystawy prac składających się na dar dwóch wybitnych artystów o polskim rodowodzie: Kazimierza Głaza z Toronto oraz Alfreda Hałasy z Montrealu.

Obaj – zamieszkali od lat w Kanadzie (K. Głaz od 1968, A. Hałasa od 1972) – autorzy, przekazali do chełmskiej kolekcji sztuki współczesnej dar na miarę królewską. Głaz (to już trzeci z kolei dar artysty dla Chełma)) przesłał tekę zawierającą 50 gwaszy, na którą złożyły się dwa cykle datowane na 1969 rok: „Indian Greetings” (30 prac) oraz „Actinolite – transpozycja pejzażu” (20 prac) . Każda z serii przekazanych utworów, ukazujac autora jako wrażliwego kolorystę, rozpisuje na wiele sekwencji pierwsze wrażenia twórcy z pobytu w nowej ojczyźnie. „Indian Greetings” to przełożenie na język obrazu emocji związanych z wizytą w rezerwacie Indian w Caughnawaga w pobliżu Montrealu. Spotkanie z Poking Fire – wodzem Indian, wzruszyło autora szczególnie, kiedy ten strojnie ubrany przywódca plemienia, na wieść, że ma do czynienia z gościem z Polski, przemówił do niego w ojczystym języku. Z kolei cykl „Actinolite – transpozycja pejzażu” zawiera impresje krajobrazowe, jakich Głaz doświadczył podczas pobytu w malowniczej miejscowości Actinolite w pobliżu Ottawy. Obie serie malarskie, redukując postrzegany świat do najprostszych znaków-symboli, ewokują nastrój tajemnicy, aurę kontemplacji, stają się projekcją duchowych przeżyć artysty. Zarówno indiańskie reminiscencje, jak i pejzażowe fascynacje, pozwalają na delektowanie się utworami o kameralnym charakterze, które – obok swoistej aury melancholii i zadumy, proponują graficzny niemal zapis formy, dopowiedziany swobodą i pewnością malarskiego gestu.


Alfred Hałasa – jeden z najwybitniejszych projektantów w skali globalnej, autor plakatów, absolwent krakowskiej ASP, która nadała mu w 2014 roku tytuł Doktora Honoris Causa, przekazał do chełmskich zbiorów 180 afiszy – graficznych opracowań w technice sitodruku. Prace te, powstałe na przestrzeni lat 1985-2017, pokazują nam dzieło utalentowanego wirtuoza formy, który posiadł dogłębnie zasady, jakimi rządzi się sztuka reklamy wizualnej. Jego prace wyróżnia sugestywny kolor, który zadziwia odwagą zestawień, trafna metafora, umiejętność łączenia cytatów ze świata potocznego, z elementami natury abstrakcyjnej. Autor – obok rysunku, – wykorzystuje fotografię, zna zasady jakimi rządzi się op-art, sięga po formy-symbole, które dopowiadają i akcentują przesłanie. Jego utwory to najwyższej światowej próby obrazy uliczne, cenione i znane na całym świecie. Swoje dzieło dedykuje głównie tematyce kulturalnej, wystawienniczej, politycznej, a także komemoracyjnej. Nad całością tych zniewalających nasze oko swą urodą dzieł, rozprzestrzenia się duchowość o patriotycznym rysie, przywiązanie do tradycji, z której artysta wyrósł i która go ukształtowała.


Wystawa łącząca dzieła dwóch wybitnych Polaków, którzy od ponad czterech dekad pracują i tworzą poza krajem, przedstawia twórców o odmiennym emploi i temperamencie artystycznym. Stąd zrodziła się sugestia pokazania ich dzieł w dwóch różnych przestrzeniach wystawienniczych o wspólnym ciągu komunikacyjnym. Obie części pokazu to prezentacja sztuki o najwyższym kwalitecie artystycznym.

Wystawa trwać będzie do 31 stycznia 2018 roku.Jagoda Barczyńska
Ireneusz Pradun
Kuratorzy wystawy

Dodaj komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach portalu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego. Nim opublikujesz komentarz, zastanów się, czy jest on zgodny z zasadami dobrego wychowania i czy nie narusza dóbr osobistych innych osób. Pamiętaj, że zgodnie z art. 212 k.k. i art. 216 k.k. za przestępstwa zniesławienia i znieważenia grozi kara grzywny, kara ograniczenia lub pozbawienia wolności. Szanujmy się wzajemnie i nie zapominajmy, że internet jest częścią przestrzeni publicznej.


Kod antyspamowy Odśwież

Reklama

Radio

Reklama