-7°C
Środa 21 Lutego 2018
Imieniny: Eleonora, Robert

Dyptyk 1 Zapraszamy do Galerii Atelier na wernisaż wystawy fotografii Sławomira Tobis p.t. Czas-linia-przestrzeń.  Wtorek, 26 września godz 18.00. Wystawa potrwa miesiąc. Po wernisażu spotkanie autorskie!

Kurator galerii Ryszard Karczmarski, Fundacja Wspierania Kultury "Na styku".


Wystawa „Czas – linia – przestrzeń” jest skonstruowana wokół pojęcia czasu oraz przeciwieństw: „skończone-nieskończone”, „poznawalne-niepoznawalne”. Na prezentowanych fotografiach, dzięki możliwościom, jakie stwarza medium, czas jest obecny w formie skondensowanej i niejako wymyka się swojej zwykłej charakterystyce – definiowanej jako wymiar istniejący „od nieskończoności do nieskończoności”, na który człowiek nie ma wpływu. Nie jest także sposobem sekwencyjnego uporządkowania zjawisk w taki sposób, że po jednym zdarzeniu następuje kolejne zdarzenie. W prezentowanej serii „wydarzenia” zachodzą ciągle, na dodatek ich następowanie po sobie powoduje wizualne uśrednienie. Wchodzące w skład zestawu obrazy nie są zatem rejestracją poszczególnych, realnie istniejących momentów – są sprzeczne z migawkową naturą fotografii, która zwykła ukazywać motyw w stanie trwającym bardzo krótko – zwykle ułamek sekundy – która implikuje analityczny charakter fotografii, polegający na wydobywaniu aspektów pojedynczych lub wręcz elementarnych dla przedmiotu lub zjawiska. W serii „Czas – linia – przestrzeń” mamy jednak do czynienia z sytuacją w jakimś sensie odwrotną – synteza (uśrednienie) dominuje nad analizą (chwilowością). Czas przestaje być „decydującym momentem” i prowadzi do osiągnięcia takich efektów formalnych, które dotykają treści związanych z mechanizmami działania świata od zarania dziejów.
Treści te łączą się także z zagadnieniem granic ludzkiego poznania. Najbardziej naturalnym symbolem kresu poznania jest linia horyzontu – element obecny i widoczny zawsze i wszędzie, ale jednocześnie nieosiągalny i niepoznawalny. Towarzyszy on człowiekowi przez całe jego życie i stanowi swego rodzaju memento: oto cały czas istnieją kwestie, które wymykają się ludziom w ich usiłowaniach zrozumienia i opisania wszystkiego
Obrazy z serii „Czas – linia – przestrzeń” są pełne spokoju i harmonii. Odnoszą się do fenomenu jednoczesnego trwania i przemijania, bardzo ważnego dla naszego doświadczania rzeczywistości. Pokazują to, co się wydarzyło i nieodwołalnie przeminęło, ale też jednocześnie trwa – na fotografii.

Dodaj komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach portalu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego. Nim opublikujesz komentarz, zastanów się, czy jest on zgodny z zasadami dobrego wychowania i czy nie narusza dóbr osobistych innych osób. Pamiętaj, że zgodnie z art. 212 k.k. i art. 216 k.k. za przestępstwa zniesławienia i znieważenia grozi kara grzywny, kara ograniczenia lub pozbawienia wolności. Szanujmy się wzajemnie i nie zapominajmy, że internet jest częścią przestrzeni publicznej.


Kod antyspamowy Odśwież

Reklama

Radio

Reklama