27°C
Wtorek 14 Sierpnia 2018
Imieniny: Alfred, Euzebiusz

plakat sztuka lat 80 drujk 01 01 Dział Sztuki Współczesnej i Galerii 72 Muzeum Ziemi Chełmskiej w Chełmie przygotowuje kolejną odsłonę swych bogatych zbiorów polskiej sztuki powojennej. Tym razem, z naszej zasobnej kolekcji pokażemy zespół prac powstałych w trakcie ósmej dekady minionego stulecia. Na pokaz złoży się blisko setka obiektów z zakresu malarstwa, grafiki, rzeźby, form przestrzennych. Wyszły one spod ręki siedemdziesięciu jeden autorów, z których dwudziestu sześciu nie ma już wśród nas. W grupie artystów nieżyjących znaleźli się klasycy naszej nowoczesności: Jan Berdyszak, Jerzy Bereś, Andrzej Dłużniewski, Wanda Gołkowska, Jerzy Grabowski, Zdzisław Jurkiewicz, Stefan Krygier, Józef Łukomski, Jadwiga Maziarska, Kazimierz Ostrowski, Janusz Przybylski, Henryk Stażewski, oraz najbliższy nam, założyciel naszej Galerii 72 – Kajetan Sosnowski.


Wystawa stara się przypomnieć atmosferę napięcia i intensywności przeżyć, które przed ponad trzydziestu laty były udziałem naszych twórców, ale również przedłożyć różnorodność postaw artystycznych, mających wówczas miejsce. Nawiązania do doświadczeń dziejowych tamtej burzliwej w naszych warunkach dekady, przybierały najczęściej zapis o charakterze figuratywnym. Znacząca jednak część chełmskiej kolekcji mieści prace dotykające obszaru samej sztuki. Można odnieść wrażenie, że dedykowanie się rozważaniom i nowatorskim koncepcjom z pogranicza geometrii układów, dynamiki linii, bogactwa struktur, złożoności reliefowych opracowań, skupienie uwagi na badaniu natury światła i koloru, wnosiło nie tylko poczucie wolności myśli, ale uwalniało od wyczerpujących często zmagań z wizją przygnębiającej powszedniości.


Dla pełniejszego obrazu tamtego dziesięciolecia uzupełniliśmy pokaz o prace, których użyczyło nam Muzeum Archidiecezji Warszawskiej, Rodzina Kajetana Sosnowskiego, a także sami artyści – pedagodzy warszawskiej ASP: prof. prof. Jacek Dyrzyński, Stanisław Baj, Elżbieta Banecka, Janusz Knorowski oraz prof. Tomasz Zawadzki z Wydziału Artystycznego UMCS w Lublinie.
W załączeniu przesyłamy zaproszenie na otwarcie tego pokazu, które nastąpi 17 maja 2017 o godzinie 18:00.
Wystawa będzie towarzyszyć Nocy Muzeów w Chełmie.
W sierpniu tego roku przygotujemy drugą odsłonę naszych zbiorów dokumentujących lata osiemdziesiąte XX wieku. Wzbogacimy ją o prace artystów z zagranicy.
Serdecznie zapraszając do wzięcia udziału w uroczystym otwarciu tej prezentacji.

Jagoda Barczyńska
Ireneusz Pradun
Kuratorzy wystawy

 

 

Dodaj komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach portalu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego. Nim opublikujesz komentarz, zastanów się, czy jest on zgodny z zasadami dobrego wychowania i czy nie narusza dóbr osobistych innych osób. Pamiętaj, że zgodnie z art. 212 k.k. i art. 216 k.k. za przestępstwa zniesławienia i znieważenia grozi kara grzywny, kara ograniczenia lub pozbawienia wolności. Szanujmy się wzajemnie i nie zapominajmy, że internet jest częścią przestrzeni publicznej.


Kod antyspamowy Odśwież

Reklama

Radio

  • Artykuły
  • Komentarze

Reklama