12°C
Niedziela 24 Czerwca 2018
Imieniny: Danuta, Jan

plakat obraz obiekt druk 01 Galeria 72 Muzeum Ziemi Chełmskiej w Chełmie serdecznie zaprasza do udziału w otwarciu wystawy „OBRAZ-OBIEKT”, które odbędzie się 23 lutego 2018 o godz. 18:00 w przestrzeni Galerii 72 przy ulicy Lubelskiej 55. W ramach pokazu zaprezentowanych zostanie blisko 80 obiektów, które wyszły spod ręki 37 autorów. Wystawa ma charakter międzynarodowy – obok prac twórców rodzimych, pokazane zostaną utwory artystów z Niemiec, Holandii, Węgier, Włoch, jak również Polaków zamieszkałych na stałe poza granicami kraju (Kazimierza Głaza z Kanady, Jerzego Grochockiego z USA, Marka Radke z Niemiec, Tomka Kawiaka z Francji). Spośród artystów zagranicznych najszerzej reprezentowani są autorzy niemieccy, co znajduje odzwierciedlenie w chełmskich zbiorach sztuki obcej. Wystawa łączy prace twórców, którzy odeszli już od nas na zawsze (Jan Berdyszak, Ad de Keijzer, Stefan Krygier, Thomas Lenk, Józef Łukomski, Manfredo Massironi, Tom Mosley, Jan Ziemski), z utworami artystów należących do różnych generacji: najstarszej urodzonej w latach dwudziestych i trzydziestych minionego stulecia (Hartmut Böhm, Jan Chwałczyk, K. Głaz, J. Grochocki, Thomas P. Kausel, Mieczysław Wiśniewski), kolejnej – znaczącej swym przyjściem na świat lata czterdzieste i pięćdziesiąte, na najmłodszym pokoleniu – trzydziesto i czterdziestolatków kończąc.

 

Pokaz tworzy nie tylko konglomerat autorów, narodowości, pokoleń, ale przede wszystkim ujawnia pokrewieństwo lub odmienność myśli i postaw w obszarze sztuki. Wszystkich wiąże upodobanie do przekraczania klasycznych reguł malarstwa, wychodzenie poza obręb prostokątnego pola obrazowego, kreacja nowych możliwości i perspektyw dla tej odwiecznej dziedziny plastycznej wypowiedzi. Stąd prace prezentowane w Galerii 72 wyróżnia otwarcie na przestrzenny kontekst, różnorodność formy, struktur, użytych materiałów, obecność napięć w obrębie pojedynczego opracowania, jak i tych rodzących się w szerszym wymiarze dialogu między poszczególnymi obiektami. Prezentowane prace opatrzone datami od 1968 do 2018 roku, są wytworem ostatniego półwiecza.

Wystawa złożona została z utworów należących do zbiorów Galerii 72, wypożyczonych z pracowni artystów, jak i zasobów prywatnych kolekcjonerów.

Pokaz „OBRAZ-OBIEKT” można będzie oglądać do 6 maja br.

 

Serdecznie zapraszamy do udziału w wernisażu, który zaszczycą uczestnicy wystawy – znani artyści i pedagodzy Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie oraz Instytutu Artystycznego UMCS w Lublinie.

 

Jagoda Barczyńska

Ireneusz Pradun

Kuratorzy wystawy

 

 

Dodaj komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach portalu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego. Nim opublikujesz komentarz, zastanów się, czy jest on zgodny z zasadami dobrego wychowania i czy nie narusza dóbr osobistych innych osób. Pamiętaj, że zgodnie z art. 212 k.k. i art. 216 k.k. za przestępstwa zniesławienia i znieważenia grozi kara grzywny, kara ograniczenia lub pozbawienia wolności. Szanujmy się wzajemnie i nie zapominajmy, że internet jest częścią przestrzeni publicznej.


Kod antyspamowy Odśwież

Reklama

Radio

  • Artykuły
  • Komentarze

Reklama