-16°C
Poniedziałek 19 Lutego 2018
Imieniny: Arnold, Józef, Konrada

kpt2016 W dniach 9-12 czerwca Krasnostawski Dom Kultury zaprasza na kolejną edycję Krasnostawskich Prezentacji Teatralnych „konTAKt”. Ta cykliczna impreza ma na celu prezentację spektakli teatralnych przygotowanych przez profesjonalne i amatorskie teatry, aktywizację środowiska lokalnego w zakresie kultury teatralnej oraz tworzenie amatorskich grup teatralnych w środowisku placówek szkolnych i kulturalnych powiatu krasnostawskiego. W tym roku w prezentacjach wezmą udział grupy teatralne z Siennicy Różanej, Bzitego, Krasnegostawu i Lwowa. 

Prezentacje rozpoczynamy w czwartek 9 czerwca o godz. 20.00 w Sali Widowiskowej KDK od „Kapitana Nut” w wykonaniu „Teatru Pokoleń” z Siennicy Różanej. „Kapitan Nut" na podstawie dramatu „Żeglarz” Jerzego Szeniawskiego to już dziewiąty spektakl w repertuarze „Teatru Pokoleń” z Siennicy Różanej. Adaptacji tekstu dokonał Andrzej David Misiura, a reżyserią i scenografia zajął się Tadeusz Andrzej Kiciński.

„Kapitan Nut” jest opowieścią o konfrontacji legendy z rzeczywistością. Cała akcja rozgrywa się wokół postaci kapitana, który rzekomo zginął bohatersko w obronie statku. Akcja spektaklu zaczyna się w momencie przygotowań do odsłonięcia pomnika i do obchodów święta związanego z kapitanem. Gdy wszystko jest dopracowane na ostatni guzik, nagle zjawia się człowiek imieniem Jan, który wyjawia fakty mogące zniszczyć legendę o kapitanie.
W piątek 10 czerwca o godz. 18.30 gościć będziemy Żeńską Grupę Teatralną z Bzitego ze sztuką „Mąż zmarł, ale już mu lepiej”. Autorką scenariusza jest Izabela Degórska – dziennikarka, scenarzystka i dokumentalistka, wielokrotnie nagradzana na festiwalach literackich i teatralnych. Spektakl wyreżyserował Andrzej Woźniak. „Mąż zmarł, ale już mu lepiej” opowiada historię pewnego małżeństwa z długoletnim stażem. Nie brakuje w niej zaskakujących zwrotów akcji, wątków kryminalnych, wyrazistych postaci oraz ogromnej dawki angielskiego humoru, będących dywanem dla zamiecionej pod niego gorzkiej prawdy o bezwzględnych, ludzkich zachowaniach i słabościach. W przedstawieniu udział biorą: Leokadia Czwórnóg (prezenter), Alina Pypa (ordynator), Krystyna Kasprzak (Leon), Teresa Tyczyńska (Krzyżanowska), Bernarda Falenta (grabarz), Anita Sokół (Zośka), Małgorzata Górna (reporter), Jolanta Kasprzak (Jolka), Alfreda Zakrzewska (ksiądz), Lucyna Falenta ( lekarz Taborek, reporter TV), Monika Szuran (pielęgniarka), Honorata Markiewicz (siostra Łucja), Piotr Sokół (operator kamery).
W sobotę o godz. 18.00 Grupa Teatralna z I L.O. im. Władysława Jagiełły w Krasnymstawie zaprezentuje widowisko teatralne pt. „Damy i huzary” Aleksandra Fredry. Przedstawienie zostało przygotowane pod kierunkiem nauczycielek: Doroty Matysiak i Anny Kowalskiej. Akcja komedii Aleksandra Fredry z 1825 r. toczy się w domu Majora na wsi. Odpoczywa on tutaj z grupą przyjaciół – huzarów umilając sobie czas polowaniami i grą w szachy. Kawalerski błogostan nie trwa jednak długo. Majora odwiedzają bowiem jego trzy siostry razem ze świtą młodych dziewcząt. Żołnierski honor nakazuje godnie przyjąć niewiasty. „Huzary” dwoją się i troją, jednak ich wysiłki odnoszą skutki zgoła przeciwne do zamierzonych. Tymczasem „damy” niezrażone nieokrzesaniem gospodarzy postanawiają wprowadzić w życie swoje plany, dotyczące ożenku Majora…


Ostatniego dnia Prezentacji Teatralnych „konTAKt” będziemy mogli obejrzeć spektakl „Nietutejszy” „Teatru Emanuel” ze Lwowa. Początek o godz. 15.00. Lwowski teatr tworzą aktorzy amatorzy, którzy charytatywnie występują w zakładach karnych, kościołach, domach kultury i innych placówkach na Ukrainie, ale też w Polsce oraz krajach Europy zachodniej. „Nietutejszy" opowiada o trudnej drodze nawrócenia, odnalezieniu Boga i odbudowaniu rodziny. To historia człowieka uwikłanego w wiele trudnych sytuacji życiowych, zmagającego się z przeciwieństwami losu.


Krasnostawskie Prezentacje Teatralnych „konTAKt” są swoistym przygotowaniem krasnostawskiej publiczności na jesienne spektakle w ramach projektu „Teatr Polska”, którego beneficjentem po raz kolejny będzie Krasnostawski Dom Kultury. Od września do grudnia Krasnystaw odwiedzą znakomite polskie teatry ze swoimi najlepszymi spektaklami. Szczegóły poznamy pod koniec wakacji.
Na wszystkie wydarzenia w ramach KPT „konTAKt” wstęp wolny – bezpłatne wejściówki do odbioru w kasie KDK. Serdecznie zapraszamy!

 

 

Dodaj komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach portalu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego. Nim opublikujesz komentarz, zastanów się, czy jest on zgodny z zasadami dobrego wychowania i czy nie narusza dóbr osobistych innych osób. Pamiętaj, że zgodnie z art. 212 k.k. i art. 216 k.k. za przestępstwa zniesławienia i znieważenia grozi kara grzywny, kara ograniczenia lub pozbawienia wolności. Szanujmy się wzajemnie i nie zapominajmy, że internet jest częścią przestrzeni publicznej.


Kod antyspamowy Odśwież

Reklama

Radio

Reklama